S rušením covidových restrikcí se cestovní ruch po celém světě pomalu probouzí a nejoblíbenější destinace jsou po dvou velmi těžkých letech připraveny přivítat stále více návštěvníků.
Jedno z nejpopulárnějších měst na světě, Petrohrad, se na tuto vlnu chce rovněž přidat. Takzvané hlavní město severu, ale i celé Rusko, se však kvůli válce na Ukrajině bude muset vypořádat s absencí turistů ze západu.
Před pandemií v roce 2019 Petrohrad přijal 10,5 milionu turistů, z toho 5,5 milionu cizinců, kteří přinesli 60 % obratu celého turistického sektoru města.
V roce 2021 dorazilo do Petrohradu 250 tisíc zahraničních hostů a také 5,8 milionu ruských turistů. Otázkou tedy je, co konkrétně se ve městě očekává v tomto turbulentním roce?
Několik prognóz
Podle úřadů Petrohradu přijme město do konce roku 2022 více než 5 milionů turistů. Šéf výboru pro rozvoj cestovního ruchu Sergej Kornějev říká, že výbor pracuje s několika prognózami kvůli dynamice situace. Podle něj bude tok turistů v nejhorší situaci činit minimálně 3 až 5 milionů lidí.
„Hlavní předpověď mezi 5 a 6 miliony návštěvníků je založena na práci s ruskými turisty v příznivé situaci, včetně zohlednění pandemie,“ řekl.
„Je těžké předvídat, jestli můžeme dosáhnout vyšších čísel. Nevíme, jak se bude situace ve světě vyvíjet, včetně pandemie, a příliv zahraničních turistů je tak nejistý.
„Mohu však říci následující: v roce 2019, před pandemií, byla o něco více než polovina všech turistů ze zahraničí, z těchto 5,5 milionu zahraničních turistů bylo 60 % hostů ze zemí, které na Rusko neuvalily sankce.“ dodal Kornějev.
Budoucnost s „přátelskými“ zeměmi
Největší část těchto turistů představovali čínští turisté, dále země Blízkého východu, Írán, Indie, Vietnam a další asijské a latinskoamerické země.
Úředníci poznamenali, že zejména arabští turisté jsou pro město velmi důležití, protože mají vysokou útratu. Země SNS včetně Kazachstánu a Ázerbájdžánu jsou pro Petrohrad také zajímavými potenciálními trhy.
„Budeme s těmito zeměmi spolupracovat. Je pravda, že v roce 2019 představovali 60 % zahraničního turistického toku, ale je zde mnohem více nerealizovaného potenciálu. Proto s nimi musíme pracovat. Připravujeme sérii prezentačních akcí a informačních kampaní,“ poznamenal Kornějev.
Výbor tak již zahájil aktivní interakci s kolegy z Blízkého východu a z Číny, i když čínská strana zatím nedokáže předpovědět, kdy se příliv turistů z Číny zlepší.
Kornějev připomněl, že nyní prakticky neexistuje výjezdový cestovní ruch z Číny: teoreticky můžete zemi opustit, ale po návratu se musíte na tři týdny izolovat ve státní observatoři na vlastní náklady.
V souvislosti s přílivem turistů v Petrohradě v letošním roce tedy stále panuje mnoho nejistoty. Hodně bude určitě záležet na situaci na Ukrajině a také v Číně s ohledem na nová ohniska Covid-19.