Čína je obrovská, ale ne každý cestovatel ji umí ocenit. Je to země nádherných scenérií, ale i značného kulturního bohatství. Poznejte největší divy Číny, které vybral Lunch.com a prozkoumejte je s Tourism-Review.cz.
Čína je obrovská, ale ne každý cestovatel ji umí ocenit. Je to země nádherných scenérií, ale i značného kulturního bohatství. Poznejte největší divy Číny, které vybral Lunch.com a prozkoumejte je s Tourism-Review.cz.
Velká čínská zeď je největší lidská stavba na světě. Pro Číňany je to navíc symbol dlouhověkosti, vytrvalosti a vlastenectví. Turisté mají nejraději část v Badaling. Část v Mutianyu není tak známá, ale je zajímavější a malebnější. Máte-li raději náročnější terén, oblast Simataj/Jinshaling je přesně pro vás.
Pro milovníky historie je jednou z nejvýznamnějších čínských památek Terakotová armáda. Jedná se o soubor terakotových soch zobrazujících armádu Čchin Š'-chuang-tia, prvního císaře Číny. Armáda měla střežit císařovu posmrtnou říši. Sochy se datují do 3. století př. n. l. a v roce 1974 je objevili místní zemědělci poblíž města Si-an, v provincii Šen-si, nedaleko Mauzolea císaře Čchin.
Milovníci přírody v Číně míří nejčastěji do města Kuej-lin a jeho okolí. Nejkrásnější přírodní scenérie jsou na řece Li, která protéká městem a dále oblastmi Jang-šuo a Xingping. Výletní lodě prolouvají mezi velkolepými horami a vápencovými útvary. Město samotné nabízí hned několik památek, včetně Jingjiang Princes City, královského komplexu z dynastie Ming, který leží v blízkosti centra moderního Kuej-linu.
Hora Huangshan je stejně jako celé Žluté hory známá krásnou krajinou, malebnými západy slunce a borovicemi Huangshan. Typicky tvarované žulové vrcholky navíc nabízejí pohled na mraky shora. Huangshan je častým motivem tradičních čínských maleb a námětem v literatuře. Je to jedna z hlavních turistických destinací v Číně a nechybí na seznamu UNESCO. Dostat se sem dá vlakem nebo letadlem ze Šanghaje, Chang-čou nebo Wu-chu. Na řadu vrcholů vede lanovka.
Přírodní rezervace v provincii S'-čchuan, Ťiou-čaj-kou, je známá nejčistší vodou v Číně. Nachází se zde i řada krásných jezer a víceúrovňových vodopádů. Samozřejmě že nechybí na seznamu UNESCO. Nedaleko Ťiou-čaj-kou se nachází další národní park, Chuang-lung. Návštěvníci zde najdou nádhernou krajinu, a to hlavně na podzim.
K návštěvě Tibetu potřebují turisté zvláštní povolení od čínské vlády. Lhasa, hlavní město Tibetu, leží asi 3900 m nad mořem. Většina návštěvníků si nenechá ujít palác Potála, hlavní sídlo dalajlamy. Turisté, kteří využijí letecké dopravy si mohou vychutnat nádherný výhled na hory v okolí města. Návštěvníci mohou také využít nejvýše položenou železnici na světě. Oblíbený úsek, v němž se nachází to nejkrásnější z Číny, začíná ve městě Si-ning.
Zakázané město, čínský císařský palác používaný od dynastie Ming až po dynastii Čching, se nachází v centru Pekingu. Téměř 500 let sloužil jako domov císařů. Dnes se zde nachází Muzeum paláce. Pokud vás nezajímají detaily čínské historie, obejdete se v paláci i bez průvodce. Na prohlídku si ale vyhraďte alespoň 4 hodiny.
Vodní přehrady se nacházejí na řece Jang-c' nedaleko města Sandouping v okrese Yiling Yichang, v provincii Hubei. Na přehradě Tři soutěsky je největší elektrárna podle instalovaného výkonu (20300 MW) a druhá pokud jde o roční produkci elektrické energie. Přehrada také chrání řadu oblastí před záplavami během monzunů. Plavba napříč přehradou je velmi oblíbená mezi turisty. Mohou tak obdivovat nejen technický pokrok ale i krásy okolní krajiny.
Připravil Tourism-Review.cz, zpravodajský portál pro odborníky cestovního ruchu. Více informací na www.tourism-review.cz.