Turistika v Bhútánu, malé vnitrozemské zemi v jižní Asii, závisela až dosud především na turistech ze západu. Nyní obrací svoji pozornost k Indii a doufá, že ve svém království štěstí přivítá více turistů z této země.
Cestovnímu ruchu v Bhútánu se sice v posledních letech daří (průměrný roční růst činí 27 %), opírá se ale jen o několik zemí. Z přibližně 28.000 turistů za rok pochází zhruba 20 % z USA, 13 % z Japonska a 8 % z Velké Británie. Dá se očekávat, že letos z Japonska moc turistů nepřijede. Návštěvníci z Ameriky a Británie by měli však i nadále výrazně přispívat k bhútánskému turismu.
Bhútán se již dlouho pyšní mírou hrubého národního štěstí a opravdu má na světě pověst jako země štěstí a míru. Hlavním důvodem je, že naprostá většina nevelkého počtu obyvatel patří k buddhistické víře. Bhútánci teď stojí před nelehkým úkolem - podpořit cestovní ruch, ale zachovat si svoji pověst. Nemusíme se tedy obávat, že uprostřed lesů vyrostou obří hotely nebo že přírodní bohatství a krásy ustoupí v zájmu kapitalismu zisku. Pokud má ale Bhútán do roku 2020 přivítat 100.000 turistů, musí podniknout jisté kroky.
Proto se Bhútán začal orientovat na Indii, což je vzhledem k 1,2 miliard obyvatel rozumná volba. Indie je také jedna z nejrychleji se rozvíjejících se zemí. Indové čím dál více cestují a jsou čím dál ochotnější na svých cestách utrácet. Dalšími výhodami je blízkost východní Indie a možnost dostat se do Bhútánu po souši.