Jak bude vypadat cestovní ruch v roce 2021? V tuto chvíli je opravdu těžké předvídat. Hodně bude záležet na šíření Covid-19, ale ještě více na proočkování obyvatelstva, což by mohla být cesta ven z této bezprecedentní krize.
Je však nepochybné, že v letošním roce bude existovat mnoho rizik spojených s cestováním. Některé z nich jsou politické povahy, například dopad brexitu nebo to, jak budou vypadat Spojené státy pod vedením Joe Bidena. Jiné souvisejí s obecnou nestabilitou v některých regionech a další zase s přírodními katastrofami.
Tourism Review se však rozhodla představit vám hlavní cestovní rizika, která přímo souvisejí s pandemií Covid-19 a která pravděpodobně budou mít dopad na svět cestovního ruchu v roce 2021.
Virus a jeho omezení
Navzdory tomu, že v současné době dochází k postupnému zlepšování epidemiologické situace, je zřejmé, že cestovní ruch bude in nadále silně ovlivněn virusem i v roce 2021. Stále bude existovat mnoho cestovních omezení, od testů PCR po záležitosti pojištění a nakonec, jak bylo zmíněno, pravděpodobně i dokumentů o očkování.
Vlády navíc pravděpodobně budou pokračovat ve svých přísných politikách ve vztahu k přijímání turistů a také vypouštění vlastních státních příslušníků do zahraničí. Karantény, testování, sociální distancování i zavírání hotelů, obchodů a restaurací jsou některé z opatření, která lze očekávat v mnoha destinacích celosvětově. Doprava bude rovněž velmi omezena vzhledem k výše uvedeným omezením a bídné finanční situaci mnoha leteckých společností.
Přetížené zdravotnických systémů
Dále je nutné dodat, že pandemie způsobila obrovské problémy většině zdravotnických systémů po celé světě. Mnoho z nich je na pokraji kolapsu kvůli nedostatečné infrastruktuře a zdravotní péče obecně. Podle údajů Světové zdravotnické organizace se asi 90 % všech zemí muselo poprat s velkými problémy ve svém zdravotnictví kvůli pandemii.
A tento trend bude pravděpodobně pokračovat i v roce 2021. To platí zejména o nejchudších zemích a zemích s nejméně rozvinutými zdravotnickými systémy.
Napětí ve společnosti a demonstrace
Dalším evidentním cestovním rizikem spojeným s Covid-19 jsou sociální nepokoje a ekonomické potíže v důsledku omezení souvisejících s pandemií. Mnoho zemí již zažilo menší protestní hnutí, a to jak země rozvinuté, tak i rozvojové.
Například USA zaznamenaly nárůst popularity pravicových organizací, zatímco některé evropské země se potýkaly s demonstracemi proti vládním opatřením a obecnému omezování svobody.
Jedno z větších protestních hnutí se právě odehrává v Tunisku, kde mnoho lidí vyšlo do ulic na protest proti katastrofální ekonomické situaci v zemi a masové nezaměstnanosti (11,7 milionu). Tyto protesty jsou často velmi násilné a někteří se dokonce obávají, že by se mohla opakovat situace z roku 2011, kdy právě v Tunisku vypuklo Arabské jaro.
Růst násilné trestné činnosti v rozvojovém světě
A výše uvedené riziko je spojeno s posledním cestovním nebezpečím v roce 2021, které vám představíme. Jak již bylo zmíněno, protesty v Tunisku jsou často násilné a zahrnují vandalizaci, plenění i střety s policejními složkami.
Ne vždy bude tento vzorec chování nutně koexistovat s demonstracemi a nepokoji a v mnoha zemích je pravděpodobné, že se bude jednat pouze o samostatný fenomén, který zvýší četnost trestných činů, jako jsou rabování, přepadení apod.
Vzhledem k velmi špatné ekonomické situaci v mnoha rozvojových zemích v důsledku pandemie a vysoké míře nezaměstnanosti tomu tak pravděpodobně bude v letošním roce. Mnoho lidí bude zoufalých a bude vidět násilnou trestnou činnost jako jediné řešení svých problémů.