Pandemie Covid-19 přivedla cestovní ruch na celém světě do bezprecedentní krize. A zatímco některé regiony se probouzejí z cestovatelské hibernace, jiné budou bohužel v potížích o něco déle.
Zejména asijský kontinent pocítí dopady pandemie delší dobu ve srovnání se západními zeměmi, které se v posledních týdnech začaly rychle znovuotevírat světu.
Od Číny po Japonsko
Podle letošního Travel-ready indexu Economist Intelligence Unit (EIU) se cestovní ruch v Asii a zejména v severovýchodní části regionu vrátí turisticky na úroveň před pandemií nejdříve v roce 2024.
Hlavním důvodem jsou velmi přísné vstupní a výjezdní podmínky v Číně, neboť země je klíčovým zdrojovým trhem pro většinu destinací v regionu.
Mezi země, které jsou „nejméně připraveny“ na oživení cestovního ruchu, patří Tchaj-wan, Japonsko, Laos a Brunej, stejně jako již zmíněná Čína, která je připravena pokračovat ve své drastické Covid-19 politice minimálně ještě letos. To se samozřejmě dotkne i území Macaa a Hongkongu.
A pak je tu Japonsko, které, jak se zdá, s vítáním turistů ze zahraničí nikam nespěchá, a to i přes zlepšující se covidovou situaci v zemi.
Je sice pravda, že vláda od dubna povolila 10 000 cestujících denně, avšak to neplatí pro volnočasové turisty.
Premiér Fumio Kishida to nedávno osobně zdůraznil. „Přesný harmonogram ještě nebyl stanoven,“ řekl, přičemž zněl, jako by chtěl své krajany ujistit, že cizinci se v nejbližší době nevrátí.
Neuspěchané znovuotevření
Kontrast znovuotevření mezi zeměmi na západě a zeměmi v Asii je docela markantní. Zatímco země v Evropě a Severní Americe v posledních dvou letech přecházely mezi zavíráním a otevíráním, asijské země jsou mnohem opatrnější.
Odborníci poznamenávají, že odvětví cestovního ruchu v asijském regionu jsou kvůli této situaci v podstatě nucena začínat od nuly. Nejsložitější bude vyjednávání s leteckými společnostmi, které jsou v současné době velmi opatrné s plánováním budoucích tras kvůli celkové nestabilitě.
V této souvislosti nelze zapomenout na rostoucí ceny ropy, inflaci i všeobecnou nejistotu spojenou s válkou na Ukrajině. Celkově vzato jde o jednoznačně náročnou situaci, jejíž vyřešení bude nějakou dobu trvat. Zjevně minimálně do roku 2024.