CESTOVNÍ RUCH V HONGKONGU V BEZPRECEDENTNÍ KRIZI KVŮLI PANDEMII A PROTESTŮM

Samuel Dorsi - Jan 25, 2021
0

Hongkong ztratil svůj status „turistického uzlu“ v Asii kvůli poklesu návštěvníků z pevninské Číny a zhoršení jeho mezinárodní image v zahraničí. Region zažil v roce 2020 z hlediska cestovního ruchu nejhorší rok za posledních třicet let.

Hongkongský cestovní ruch se potýká s dramatickým poklesem počtu příjezdů kvůli pandemii Covid-19. V kontrastu s rokem 2019 jde o neuvěřitelný pokles ve výši téměř 94 %. V roce 2019 přivítal Hongkong skoro 56 milionů mezinárodních návštěvníků, z čehož 43,5 milionu bylo z pevninské Číny.

I uvedené číslo však představovalo pokles, protože mnoho turistů se v roce 2019 destinaci vyhýbalo z důvodu vytrvalých protivládních protestů. V roce 2018 dosáhl cestovní ruch v Hongkongu svého historického maxima s více než 65 miliony návštěvníků. Dva miliony z těchto návštěvníků cestovali dálkovými lety, z nichž 720 tisíc byli Evropané.

Podle prozatímních údajů místních úřadů zaznamenala bývalá britská kolonie v loňském roce pouze 3,57 milionu příjezdů. To představuje historicky nejnižší hodnotu za posledních 30 let. Většiny z těchto příjezdů bylo dosaženo v lednu 2020, protože město v době čínského nového roku uzavřelo své hranice. Počet Evropanů představoval přibližně třetinu z 330 000 dálkových návštěvníků.

Hongkong jako destinace především obchodního cestovního ruchu tedy prakticky zmizel z mapy. Všechny MICE akce a kongresy byly zrušeny a město přišlo o obrovský příliv nejen turistů, ale i kapitálu.

Turistická kancelář HKTB však převzala iniciativu a vytvořila online platformu pro profesionály. Tato platforma spojuje společnosti, které mají zájem organizovat MICE akce v Hongkongu s místními poskytovateli služeb. Podle HKTB plánuje více než 500 společností z Hongkongu a pevniny uspořádat více než 1300 setkání.

Kvůli pokračující epidemii navíc HKTB oznámila, že propagace čínského lunárního nového roku budou probíhat ve formátu „online + offline“. Aby se podpořil místní maloobchod a pohostinství, proběhne ve dnech 8. – 26. února třítýdenní kampaň „Fortunes at Home“ s kreativním online tržištěm. Nabídne přes 100 produktů a lahůdek včetně specifických pochoutek pro čínský lunární nový rok a jídla se slavnostními prvky. Bohužel však nedojde k noční přehlídce, kterou HKTB zrušila z důvodu epidemie.

Vyhlídky na krátkodobé zlepšení pro cestovní ruch v Hongkongu jsou tedy špatné. Téměř 12 měsíců poté, co byly hlášeny první případy nákazy, je město stále prakticky uzavřeno. Ze všech hranic jsou otevřené pouze tři. Jedná se o most Hong Kong-Zhuhai-Macau, přístav Shenzhen Bay a letšitě.

Podmínky vstupu na území jsou stále velmi přísné. Od konce prosince zavedl Hongkong další týden karantény pro cestující přijíždějící ze zahraničí, čímž se počet dní v izolaci zvýšil na 21 dní. Tři týdny v karanténě je nutné strávit v jednom z 36 vládou určených hotelů.

Navíc je tu i další faktor, který může zpomalit návrat Hongkongu jako mezinárodní obchodní destinace. Mnoho cestujících se totiž bojí nového čínského zákona o národní bezpečnosti. Tento zákon se vztahuje na každého, kdo představuje nebezpečí pro Čínskou lidovou republiku – poněkud vágní znění.

Na semináři organizovaném Pacific Asia Travel Association (PATA) byl však analytik Haiyan Song z hongkongské polytechnické univerzity mírně optimistický. Ve své prognóze naznačuje, že rok 2021 bude sice stále obtížný, ale oživení v letech 2022 a 2023 bude rychlé, především díky návratu turistů z pevninské Číny.

Související články

Komentáře

Přidat komentář