Nejnovější údaje ukazují, že cestovní ruch v Rakousku je stále na nižší úrovni než v roce 2019 před vypuknutím pandemie Covid-19. V tomto kontextu zaznamenalo hlavní město Vídeň nejhorší čísla.
Podle statistického úřadu Rakouska došlo k návratu německých turistů ve větších počtech a zvýšil se i počet domácích hostů. Ve srovnání s ostatními rakouskými provinciemi však Vídeň zaostává nejvíce.
„Celkově rakouský cestovní ruch dosáhl v červnu 2021 7.46 milionu přenocování, což je 59.2 % úrovně před krizí v červnu 2019,“ řekl generální ředitel rakouského statistického úřadu Tobias Thomas.
S 3.54 miliony přenocování tuzemských turistů v červnu 2021 se tato čísla přiblížila úrovni před krizí z června 2019. Přenocování zahraničních hostů však bylo podle předběžných výsledků statistiků stále více než o polovinu nižší než 3,92 milionu z před dvou let.
Rakouský sektor cestovního ruchu zahájil letní sezónu otevřením po měsíčním lockdownu 19. května. V roce 2020 domácí hotely nesměly znovu otevřít až před svatodušním víkendem na konci května. Pokroky s očkováním a rozsáhlá nabídka testů však lidi motivuje cestovat více než před rokem.
Přenocování na vzestupu
Přenocování německých hostů v červnu vzrostly o 68 % na 2,95 milionu ve srovnání se stejným měsícem loňského roku. Německo tak bylo v červnu nejdůležitějším zahraničním zdrojovým trhem cestovního ruchu v Rakousku dále. Následovalo Švýcarsko s Lichtenštejnskem (0.16 mil./+29 %) a Nizozemsko (0.13 mil./+85 %).
Počet hostů (příchozích) se v červnu celkově zvýšil o třetinu na 2.24 milionu, přičemž došlo k navýšení počtu zahraničních hostů oproti minulému roku o 53 %.
Při srovnání provincií Vídeň stále výrazně zaostává. Přestože se počet přenocování ve federálním hlavním městě ve srovnání s červnem 2020 zdvojnásobil, Vídeň vykazuje nejvyšší pokles kolem 78 % ve srovnání s červnem 2019. Naproti tomu Burgenland je téměř na úrovni před krizí, když zaznamenal pouze o 5.5 % méně přenocování.
Cestovní ruch zaznamenává velké ztráty
První období (květen až červen) letní turistické sezóny (květen až říjen) dopadlo lépe než léto v roce 2020, přičemž počet přenocování se zvýšil téměř o tři čtvrtiny na celkových 10.38 milionu. Tento nárůst byl podle statistiků způsoben především zdvojnásobením počtu přenocování hostů ze zahraničí.
Při pohledu na dosavadní kalendářní rok (leden až červen) vycházejí tuzemští provozovatelé cestovního ruchu s velkým poklesem.
Počet přenocování klesl v první polovině roku o více než 70 % na 14.12 milionu ve srovnání s rokem 2020, přestože pokles přenocování domácích hostů byl menší (-32 % na 7.88 milionu) než u zahraničních turistů (-83 % na 6.23 milionu). Počet hostů se snížil o dvě třetiny na 3.93 milionu.
Hotely na vodě
V loňském roce byla předpovězena velká vlna bankrotů hotelů, která se však dosud neuskutečnila. V současné době ukončilo podnikání pouze kolem 30 ubytovacích zařízení ve Vídni.
"Nemáme žádnou konkurzní vlnu. Máme kolem 400 penzionů a hotelů ve Vídni. Z toho 30 v tuto chvíli ukončilo své podnikání. To nemusí znamenat automatické uzavření. Zároveň víme o 20 nových hotelových projektech, “řekl ředitel Vienna Tourism Norbert Kettner
Situace v pohostinství však není snadná. V současné době je obsazeno pouze 30 % hotelových lůžek. „Cestování do zahraničí je samozřejmě stále velmi opatrné, je zde mnoho evropských hostů. Němci se vrátili, ale například i Italové. Stále nám ale chybí kongresy,“ vysvětluje prezidentka Rakouské hotelové asociace Michaela Reitterer.
Situace je velmi obtížná, takže sektor nyní opět potřebuje hotelový personál. „Někteří opustili průmysl. Někteří se od té doby vrátili. Hlavním problémem je to, že učiliště nejsou obsazena,“ řekl Reitterer.