Mezinárodní konference OSN má pomoci turismu v rozvojových zemích. Stále více turistů totiž navštěvuje tyto destinace potýkající se s řadou problémů. Cestovní ruch může pomoci negativní vývoj zvrátit.
Již několik let Organizace spojených národů (OSN) monitoruje rozvojové trhy a země, kterým je třeba pomoci v boji s chudobou, hladem, nemocemi a nedostatkem vzdělání. Na seznamu OSN je dnes 48 nejméně rozvinutých ekonomik – většina se nachází v subsaharské Africe a jihovýchodní Asii.
Mnoho z těchto zemí má na svém území obrovské přírodní zdroje. Svůj potenciál však mohou plně využít jen těžko. Podle údajů UNWTO (Světová organizace cestovního ruchu) se však počet turistů z rozvojových zemí od roku 2000 zvýšil o 10% a tvoří tak skoro polovinu z 935 milionů turistů, kteří se v loňském roce vydali na cesty.
Především exotické destinace zaznamenaly nárůst počtu návštěvníků a mnohé z nich by přirozeně chtěly svůj potenciál plně využít. V souvislosti s tím pořádá UNWTO v květnu mezinárodní konferenci v Dakaru v Senegalu. Jejím nejdůležitějším cílem je získat prostředky pro projekt udržitelného rozvoje cestovního ruchu v západoafrických národních parcích.
Do projektu se zapojilo celkem osm rozvojových zemí na západě Afriky, které usilují o integraci a vzájemnou spolupráci. Jedná se o Benin, Burkinu Faso, Gambii, Guineu, Guineu-Bissau, Mali, Mauretánii, Niger, Senegal a Sierru Leone.
Národní parky přidružené k tomuto projektu chtějí přilákat nové turisty a následně tak pomoci ekonomice daných zemí. Propagace projektu i daného regionu je samozřejmě zcela zásadní a k tomu jsou potřeba prostředky. Západoafrické státy doufají, že právě díky uvedené konferenci získají dostatek finančních zdrojů na rozvoj nejen svých národních parků ale i celého regionu a dlouhodobě udržitelných projektů cestovního ruchu.
OSN spolupracuje s mnohými prostřednictvím výborů a programů. Tak lze lépe zajistit přesně cílenou a efektivní pomoc rozvojovým zemím. Podpora rozvoje cestovního ruchu může významně napomoci i pozitivnímu vývoji v dalších oblastech, ve kterých se státy potýkají s problémy, ať již v průmyslu či zemědělství.