Více než 300 milionů čínských kuřáků musí nově čelit zákazu kouření na řadě veřejných míst. Zdravotnické organizace si libují, vláda ale čelí kritice.
Nedávný zákaz kouření ve Španělsku se nesetkal s o moc výraznějším odporem, než před několika lety stejný zákaz ve Velké Británii a Irsku. Většina Evropanů již chápe, že kouření je nebezpečné. Řada kuřáků také uznala rizika pasivního kouření a je k nekuřákům ohleduplnější. Některým z nich dokonce vadí zakouřené místnosti natolik, že se sami vyhýbají kuřáckým restauracím.
Situace v Číně je ale úplně jiná. Většina populace věří, že cigareta patří k zaslouženému odpočinku po těžké práci a jen 23 % lidí se domnívá, že vdechování tabákového kouře škodí zdraví.
Dá se proto očekávat, že nedávno schválený zákaz kouření (od 1. května) způsobí v Číně značný rozruch. Zákaz v zemi, kde si po náročné směně rádi zapálí i doktoři a sestry, platí pro restaurace, hotely, železniční stanice a letiště. Světová zdravotnická organizace považuje tento krok za obrovský průlom a obrat. Doposud se nesmělo kouřit jen v areálu továren. Nový zákaz zahrnuje velkou část veřejných míst, na většině pracovišť se ale stále kouřit smí.
Ještě se neví, jestli čínská vláda od zákazu neustoupí. Tabák v Číně je levný a v zemi, kde kouří každý třetí člověk, je to na daních značně znát. Hlasy pro zákaz zase argumentují, že méně kuřáků znamená menší zátěž pro zdravotní systém. Ať už to dopadne jakkoliv, je jisté, že to bude zajímavé.