Nedávno se v Brazílii sešel Výbor pro světové dědictví UNESCO, aby rozhodl o dalších lokalitách, které by měly být zapsány na seznam ohrožených míst. Výsledkem setkání je doplnění seznamu o dalších 21 míst a navýšení počtu zapsaných památek na neuvěřitelných 911.
UNESCO neboli Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu už léta usiluje o zachování nejvzácnějších míst a počinů na světě a podporuje jejich ochranu. Každý rok se schází Výbor světového dědictví, který se skládá z mnoha mezinárodních zástupců, a projednává která nominovaná místa 'pozoruhodné hodnoty' by měla být přidána na seznam a také která místa už nejsou v ohrožení. Letošní desetidenní setkání v Brazílii skončilo přidáním dalších 21 míst na seznam, čímž se počet zapsaných památek zvedl na 911.
Působení organizace UNESCO sahá až do roku 1959, kdy se egyptská vláda rozhodla postavit obrovskou přehradu, kvůli které by se - mezi dalšími oblastmi - muselo zaplavit i místo starověkých chrámů Abu Simbel. Nakonec se chrámy podařilo přemístit na bezpečné místo a působnost organizace se začala pomalu rozrůstat.
V roce 1978 organizace vytvořila první soupis dvanácti památek světového dědictví a od té doby Výbor vytvořil seznam kritérií, podle kterých jsou památky nominovány a vybírány. Nominace probíhá v několika různých kategoriích, například v kategorii "mistrovské dílo lidského tvůrčího génia" nebo "mimořádný přírodní fenomén". Mezi 21 nově přidaných míst patří Atol Bikini na Marshallových ostrovech, deštný prales Atsinanana na Madagaskaru, Imperiální citadela Thang Long v Hanoji ve Vietnamu, archeologická lokalita Sarazm v Tadžikistánu, episkopální město Albi ve Francii a dokonce i vodní kanál ze 17. století v Amsterodamu.