Evropskou COVID strategii lze označit za určitý hybrid, který je napůl inspirovaný Čínou z hlediska přísných omezení a napůl Spojenými státy, které udržují poněkud otevřenou ekonomiku. Přesto však EU vykazuje nejhorší výsledky.
Obecně se říká, že zdraví a ekonomika jdou ruku v ruce a Evropa je toho teď největším příkladem, neboť se zde oba faktory zhoršují současně. Po dvou měsících omezení cestování a aktivit počty infekcí i nadále rostou. Situace se stala tak komplikovanou, že evropské vlády každým dnem zpřísňují opatření, které pokračují v decimování ekonomické aktivity. To odhalil Mezinárodní měnový fond (MMF) v aktualizaci svých makroekonomických prognóz zveřejněných minulý týden.
V tomto kontextu MMF prudce revidoval prognózu růstu eurozóny na rok 2021, přičemž nejhůře jso una tom Španělsko a Itálie. Naopak došlo ke zlepšení odhadu pro vyspělé ekonomiky, mezi nimiž vynikají Spojené státy se zlepšením o dva body a Japonsko s růstem ve výši 0,8 bodů. MMF konstatovalo, že zatímco zotavení v rozvinutém světě je dynamické, v Evropě se potýká s problémy.
Cestovní ruch vyžaduje koordinaci
Organizace NET, která sdružuje evropský soukromý sektor v cestovním ruchu, jejíž součástí je i Hotrec, zastrešující organizace pro evropský cateringový průmysl, vyzývá vedoucí představitele EU ke koordinaci cestovních omezení, testování a očkování v boji proti šíření Covid-19.
Je třeba rozšířit koordinaci, aby byl zajištěn pevný základ pro včasné oživení cestovního ruchu po pandemii. „Ačkoli se v současné době zaměřujeme na omezení šíření Covid-19 v Evropě, neměli bychom ztratit ze zřetele budoucí dny,“ uvedla organizace ve svém prohlášení.
Organizace proto vyzvala subjekty s rozhodovací pravomocí, aby dodržovaly následující body:
- Zvýšit míru proočkovanosti na celém kontinentu
- Přijmout společné evropské COVID strategie, které by veřejnost věřila
- Pokračovat v diskuzi o společném formuláři pro digitální sledování cestujících pro všechny druhy dopravy
- Vytvořit společný systém evidence pro testování a očkování
- Zajistit spolehlivé, cenově dostupné a účinné testování, které nahradí karanténní požadavky a další omezení volného pohybu osob
- Dále vyhodnotit použití antigenního testování jako náhrady za testování PCR
- Jasné, komplexní a včasné (alespoň 5 dní) informace o omezeních a doprovodných požadavcích
- Zajištění stability tím, že se státy vyhnou vzájemným změnám v omezení cestování
- Provádět strategie z dlouhodobého hlediska, i s ohledem na podobné nemoci nebo ohrožení v budoucnu
Odlišný přístup v Evropě, USA a Asii
Omezení schválená v Evropě v listopadu během druhé vlny způsobila pokles zaměstnanosti a prodejů na většině kontinentů. Očekává se, že zpřísnění opatření na začátku roku 2021 způsobí nový pokles. Spojené státy naopak usilují o agresivnější strategii udržení otevřené ekonomiky, a to především v důsledku politické paralýzy od listopadových voleb až po inauguraci nového prezidenta Joe Bidena.
Výsledkem této strategie je, že ekonomika USA je odolná i přes ohniska nákazy. Zotavení proběhlo, i když pomalejším tempem, ale již nebylo obráceno jako v Evropě. Růst zaznamenaný ve druhé polovině roku vygeneruje v USA silnou dynamiku v roce 2021. Podle MMF se země dočká produkce předkrizové úrovně již ve druhé polovině tohoto roku.
Pandemie také ukázala, že pro ekonomiku je nejlepší přísná kontrola viru s přísnými omezeními v oblastech se zjištěnými epidemiemi, přísná kontrola infekcí a omezení mezinárodního cestování. Tak postupovala například Čína a další asijské země a výsledky byly nejlepší na světě. V západních zemích však nebylo možné tak přísně omezit cestování.
Evropská strategie s nejhoršími výsledky
Jak bylo zmíněno, evropská COVID strategie je hybrid mezi čínským a americkým modelem. Snaží se bojovat proti viru, ale umožňuje určitou ekonomickou aktivitu, když se situace zlepší. Problém je v tom, že sklízí nejhorší výsledky, protože částečné uzavření vede k dalšímu šíření viru a zároveň ovlivňují činnost odvětví, která jsou existenčně závislá na sociálních kontaktech.
Z ekonomického hlediska bude výsledkem delší krize ve tvaru písmene W, ačkoli druhá recese bude mírnější. MMF věří, že se eurozóna vrátí na předkrizovou úroveň HDP až v roce 2022 a pro Španělsko a Itálii to bude možné až v roce 2023. To znamená, že pandemie způsobí ztrátu tří let z hlediska činnosti, a pravděpodobně ještě více z hlediska zaměstnanosti.
Ukázalo se, že Covid-19 je nepředvídatelný a v příštích měsících by mohl ochromit jakoukoli strategii. Nové mutace navíc představují další hrozbu. Dosažené ekonomické výsledky jsou však nepopíratelné: evropská zdravotní strategie selhává z hlediska případů infekce a způsobuje nejhlubší recesi.
Některé země jsou na tom lépe
Pro mnoho evropských zemí je ve strategii přitěžující faktor: uzavírání státních hranic. Země původu turistů, ve středu a na severu kontinentu dokázaly minimalizovat krizi díky zákazu mezinárodního cestování.
Nejenže se jim podařilo snížit odliv cizí měny, ale také stimulovaly ekonomiky prostřednictvím domácího cestovního ruchu. Fotografie přeplněných pláží na jihu spojeného království jsou nejlepším příkladem toho, jak severské země dosáhly velké úlevy od krize uzavřením hranic pro mezinárodní cestovní ruch.
Tato strategie však nedokázala zlepšit údaje o nákaze. Ve skutečnosti vypadaly země, které se uzavřely, v řadě potvrzených případů hůře než Španělsko nebo Itálie. Přesto to bylo z ekonomického hlediska velmi výnosné. To ukazují statistiky Eurostatu.
Ve Španělsko byl obrat odvětví cestovního ruchu, dopravy a obchodu během léta o 21 % nižší než ve stejném období předchozího roku. V Německu to však bylo jen o 1,8 % méně, zatímco v Nizozemsku to bylo stejné jako před rokem.
Strategie uzavírání hranic nedokázala virus potlačit, ale pro země ve Středomoří je velmi nákladná. Podle předpovědi MMF bude Německo na předkrizové úrovni HDP do konce roku 2021 nebo počátkem roku 2022, zatímco Španělsku a Itálii to bude trvat alespoň další rok.