Italský cestovní ruch se od začátku pandemie Covid-19 před dvěma lety potýká s obrovskými problémy a mnozí očekávali oživení v roce 2022 s velkým nadšením.
Iluze návratu k úrovni z před pandemie však netrvala dlouho. Válka na Ukrajině stejně jako inflace a rostoucí ceny energií okamžitě utlumily pozitivní náladu. A tak je mnoho lidí odrazováno od „nepodstatných“ výdajů, jako je cestování nebo víkendové výlety autem.
Další nevýrazné Velikonoce
V roce 2021 italskému turistickému sektoru chybělo neuvěřitelných 60 milionů turistů. Navíc ve srovnání s rokem 2019 vycestovalo do zahraničí o 22 milionů Italů méně. Obrázek, který jen potvrzuje krizi, v níž je sektor stále ponořen a z níž se zdá, že není úniku.
Podle údajů Confcommercio chce o Velikonocích cestovat asi 8 milionů Italů, ale pouze 4 miliony z nich již zorganizovaly svou cestu a zarezervovaly si hotely. To jasně ukazuje, že ve společnosti nadále panuje nejistota.
I ti, kteří chtějí cestovat, vysílají málo povzbudivých signálů. Cestování volby jasně ukazují, jak kritická je situace: krátké a krátkodobé cesty v rámci regionu bydliště, jedno přenocování a útrata v řádu 200 eur na osobu se vším všude. Navíc 20 % rekreantů uvádí, že utratí o 10 až 25 % méně než v období před pandemií.
Přibývá také dovolených v druhém domově nebo u přátel. Polovina cestujících je využije, zatímco v roce 2019 tak učinilo 40 %.
Jak je naznačeno, je ovlivněno vše, co souvisí s volným časem. Podle údajů již 68 % Italů změnilo své utrácení za rekreaci a 12 % k tomu bude nuceno brzy. Totéž lze říci o restauracích a pizzeriích (66 % již začalo utrácet méně, 14 % brzy začne).
Milán a Řím v krizi
Asi nejvíce trpí Řím a Milán, dvě největší města Itálie. Pandemie vyprázdnila historická centra. Hotely a restaurace, které chtěly znovu nastartovat své podnikání v roce 2022, si zatím o lepších zítřcích mohou nechat jen zdát.
V Miláně je na velikonoční období rezervováno pouze 20 % volných pokojů. To je masivní pokles ze 75 % ve stejném období před třemi lety.
V Římě je situace podobná, rezervace klesly o 50 % ve srovnání s rokem 2019. V italské metropoli navíc zůstává uzavřeno 250 hotelů z celkových 1500, což dále paralyzuje odvětví.
Celkový obraz je tedy pro italský cestovní ruch i pro jeho dvě nejoblíbenější města poněkud ponurý. Nejprve Covid-19, nyní ukrajinská válka spojená s rostoucími cenami energií a inflací. To skutečně ochromilo celý sektor a v tuto chvíli je těžké předvídat, co přinese budoucnost.