ITALSKÝ CESTOVNÍ RUCH ZAŽÍVÁ VLNY PROPOUŠTĚNÍ

Cecilia Garland - Jan 10, 2022
0

S koncem účinnosti tzv. Cassa integrazione in deroga na konci roku 2021 a současným ukončením zákazu výpovědí, začalo v roce 2022 hromadné propouštění v sektoru italského cestovního ruchu.

Cassa integrazione in deroga byl státní mzdový intervenční fond, který měl podporovat společnosti, které byly nejvíce postiženy krizí Covid-19 a které nemohly využít obvyklé nástroje pro řešení svých problémů.

Od hotelů po aerolinky

Například hotel Sheraton v Římě poslal domů 164 ze 166 zaměstnanců. 640 místností budovy a 30 konferenčních místností prochází od září rekonstrukcí a bez ochrany před propouštěním byl osud zaměstnanců nevyhnutelný.

Zaměstnanci hotelu Majestic, rovněž v Římě, sdílí stejný osud. Pětihvězdičkový hotel zaznamenal pokles obratu o 90,4 %, ze 7,1 milionu eur v roce 2019 na pouhých 684 tisíc eur v roce 2020, zatímco v roce 2021 činil obrat zhruba 550 tisíc eur. V důsledku toho bylo 3. ledna propuštěno 47 zaměstnanců a hotel byl uzavřen bez očekávaného data znovuotevření.

2. ledna bylo také propuštěno 1322 zaměstnanců Air Italy. Je však třeba poznamenat, že společnost se dostala do krize již před pandemií Covid-19, když vstoupila na začátku roku 2020 do likvidace.

Chmurné vyhlídky

Zatímco oživení mezinárodního cestování je obtížné a řada událostí se kvůli rozšíření varianty omikron odkládá, cestovní kanceláře potřebují plánovat další sezóny, vypořádat se s tvrdou realitou a také činit nepopulární rozhodnutí, aby zajistily kontinuitu podnikání.

Z tohoto důvodu nyní po vypršení zákazu výpovědi (ve společnostech s více než 250 zaměstnanci je stále třeba dávat 90denní výpovědní lhůtu, to se však netýká společností v krizi), ti, kteří si nemohou dovolit výplatu mezd, nechávají lidi doma.

A zatímco italští politici hledají řešení, které bude mít zpětnou účinnost (od 1. ledna), kdo bude mít možnost propouštět, tak to udělá a mnoho pracovníků v této nejistotě změní odvětví. A tímto způsobem ztratí turistický sektor, MICE a restaurace další specializovaný personál.

V širší perspektivě by to mohlo mít dalekosáhlé důsledky. Podle posledních údajů nejméně 50 % cestovních kanceláří nepřežije již několikátou vlnu Covid-19. Jinými slovy by šlo o skutečně destruktivní dopad na sektor cestovního ruchu v Itálii.

Související články

Komentáře

Přidat komentář