POZITIVNÍ LÉTO NENÍ PRO ITALSKÝ CESTOVNÍ RUCH DOSTAČUJÍCÍ

Denise Chen - Oct 18, 2021
0

Cestovní ruch celosvětově v posledních několika měsících v důsledku pandemie Covid-19 značně utrpěl. Některé země však pocítily dopady krize ještě více, a to zejména ty, které do značné míry spoléhají na odvětví cestovního ruchu.

Jednou z těchto zemí je také Itálie, jejíž ekonomika je přímo závislá na cestovním ruchu, a proto všechny lockdowny a omezení dostaly evropskou zemi do vážných problémů. Ale jak závažná je vlastně situace? A došlo v létě k nějakému zlepšení?

Pozitivní letní čísla nestačí

Podle údajů observatoře o ekonomice cestovního ruchu italských obchodních komor nemohou dobré výsledky letního období italského cestovního ruchu kompenzovat ztráty, které celé odvětví utrpělo v první polovině roku.

Celkově letní sezóna zaznamenala výrazné oživení s průměrným nárůstem přenocování přibližně o 30 % ve srovnání s rokem 2020.

Trend v červnu a červenci byl významný (+ 40 %), zatímco v srpnu se růst stabilizoval (+ 22 %) a v září přišel mírnější nárůst (+ 6 %).

V období od června do září navíc italská ubytovací zařízení prodala v průměru 58 % dostupných pokojů, což je výrazné zlepšení oproti roku 2020, přičemž vrchol nastal v srpnu, kdy průměrná obsazenost dosáhla 84 %.

Prvních devět měsíců roku však byl zaznamenán pokles o 40 % ve srovnání s předkrizovým rokem 2019 a rok 2021 se tak uzavře s omezeným růstem + 2 %.

Benátsko zaznamenalo působivý růst, města umění méně

Regionálně řečeno, poptávka po italském odvětví cestovního ruchu byla výrazně nad celostátním průměrem téměř ve všech regionech jižní Itálie (Sicílie a Sardinie + 39 %, Apulie a Kampánie kolem + 33 %) a v některých oblastech na severu (Benátsko a Lombardsko zaznamenaly průměrný růst 37 %).

Zvláště je třeba vyzdvihnout Benátsko. Od června do srpna dorazilo do regionu přes 35 milionů návštěvníků, téměř stejně jako v roce 2020.

Letní čtvrtletí také drží srovnání se stejným čtvrtletím roku 2019, což byl z hlediska cestovního ruchu výjimečný rok. S více než 31 miliony přítomnostmi, ve srovnání s 38 miliony v předpandemickém období (- 17,9 %), lze říci, že oživení již začalo.

Oživení italského cestovního ruchu však byla více omezena v oblastech s nejvyšší hustotou měst umění (Lazio a Toskánsko).

I když je třeba poznamenat, že čísla v Římě a Florencii se zlepšují (40 % a 50 % obsazenost hotelů), jsou stále daleko od úrovně před pandemií, když obě historická města zaznamenala míru obsazenosti téměř 80 %.

Absence mezinárodních cestovatelů velkou ránou

Přesto je zřejmé, že situace je stále velmi problematická. Jedním z největších problémů, se kterými se Itálie potýká, je omezený počet zahraničních turistů, kteří obvykle tvoří více než 50 % přítomnosti v cestovním ruchu.

Tato absence hluboce ovlivňuje luxusní segment a celé území. Obecně lze říci, že mezinárodní cestovní ruch je stále ve značné stagnaci, přičemž účinky jsou pociťovány zejména ve městech umění

První náznaky zaznamenané v srpnu byly lepší než v roce 2020, ale stále velmi daleko od roku 2019. V září, tradičně v hlavní sezóně pro města umění, byl evropský cestovní ruch stále velmi slabý, a přestože se objevili turisté z USA, data jsou daleko od ledna 2020 (před pandemií).

Důvodem je také skutečnost, že některé důležité trhy velkých měst umění jsou stále, a ještě nějakou dobu zůstanou, zcela uzavřeny pro cestování. To je případ Číny a Ruska, ale také Indie a dalších zdrojových trhů důležitých pro italský cestovní ruch.

Recept, jak se dostat z krize

Jaké je tedy východisko z této obtížné situace? Odborníci naznačují, že společnosti v tomto odvětví budou muset sledovat a předvídat nové tržní trendy.

Budou muset najít cestu, která splňuje nové požadavky cestovatelů, a reorganizovat se na nové potřeby post-covidového světa.

Bude stále důležitější zajistit, aby byl produkt cestovního ruchu udržitelný, použitelný po celý rok, na celém území a se stále rozmanitější nabídkou.

Související články

Komentáře

Přidat komentář