Italský cestovní ruch si v posledních dvou letech prošel spoustou problémů, zejména kvůli pandemii Covid-19, která celý průmysl výrazně zpomalila.
Rok 2020 byl obzvláště náročný, neboť země zaznamenala o 70 % méně přenocování. Rok 2021 vykázal určité známky zlepšení (+ 51 % ve srovnání s předešlým), a přestože je to stále daleko od úrovní před pandemií, zúčastněné strany v tomto odvětví jej považovaly za stavební kámen.
Nyní je však cestovní ruch v Itálii znovu ohrožen, a to v důsledku ruské invaze na Ukrajinu před dvěma týdny.
Očekává se více negativních účinků
Někteří v Itálii říkají, že válka na Ukrajině nás „uvrhla zpět do noční můry, o které jsme si mysleli, že bychom ji neměli znovu prožívat“, protože mnohé a dramatické dopady konfliktu téměř jistě ovlivní cestovatelský sektor v Itálii.
Již nyní jsou patrné dopady na náklady na energie a suroviny, které velmi pravděpodobně ovlivní ceny turistických služeb a mobility obecněji, čímž dojde ke zhoršení situace.
Možná ještě ničivějším efektem pro sektor je však riziko masivních ztrát v dálkové turistice, a to nejen z Ruska.
I když je jisté, že příliv z Ruska prakticky vymizí kvůli sankcím uvaleným Evropskou unií, současné klima v Evropě by mohlo ovlivnit i přílety z jiných důležitých zdrojových trhů.
Význam zámořských trhů
Ačkoliv je pravda, že 67 % příchozích ze zahraničí do Itálie pochází ze zemí Evropské unie, neznamená to, že vzdálenější trhy jsou marginální.
Co se týče Rusů, ti představovali 3 % přílivu v roce 2019, přičemž utratili 1 miliardy eur (2 % z celkové útraty). V této souvislosti je však nutné poznamenat, že dopady budou pravděpodobně značně nerovnoměrné, protože hlavní oblastí zájmu ruských turistů je západní část země.
Příkladem je například Rimini, kde jsou Rusové důležitým zdrojem příjmů, protože představují 50 % zahraničního cestovního ruchu ve městě. Mezi další oblíbené destinace patří Benátky, Milán a Verona. A význam Rusů pro luxusní segment je takřka klíčový
Jak je však naznačeno výše, válka na Ukrajině pravděpodobně rozšíří vnímání nejistoty evropského kontinentu obecně, a proto lze očekávat i pokles přílivu dalších utrácejících, například Američanů.
V této souvislosti se již objevují první náznaky obezřetnějšího přístupu. Podle Italské federace asociací cestovního ruchu začínají američtí turisté rušit své rezervace v Itálii, protože jsou znepokojeni „blízkostí Ukrajiny“.
Absence amerických turistů by pro italský cestovní ruch představovala velkou ránu, protože v roce 2019 představovali 7 % celkového přílivu (16,3 milionu) s výdaji ve výši přibližně 5,5 miliardy eur (13 % celkových výdajů).
Konečně, podle posledních údajů, i samotní Italové začínají revidovat své plány na léto, přičemž roste poptávka po Španělsku a Portugalsku, jen aby byli „dále od epicentra krize“.
Celkově vzato je pokračující krize další ranou pro již zdecimovaný turistický sektor. Atmosféra nejistoty pokračuje a v tuto chvíli je těžké předvídat, co bude následovat v příštích měsících.