Ekonomiky mnoha zemí jsou ovlivněny následky zemětřesení, tsunami a nukleární katastrofy v Japonsku. Havaji hrozí až stamilionové denní ztráty.
Japonsko teprve začíná chápat rozsah škod, které po obrovském zemětřesení v Pacifiku způsobila v březnu vlna tsunami na východním pobřeží. Následné problémy v jaderné elektrárně Fukušima situaci ještě zhoršily. Když lidé začali počítat ztráty, určitě nemysleli v první řadě na peníze. Faktem však je, že japonští turisté omezili cesty do zahraničí, a to je pro mnohé země pohromou.
11. března 2010 přijelo na Havaj na druhé straně Pacifiku 3.677 Japonců. Letos jich ve stejný den bylo na Havaji jen 484. Důvodem nejsou jen četná úmrtí a zranění mnoha krajanů, ale také víra Japonců, že není vhodné se po takové katastrofě bavit. Ze solidarity zůstávají proto doma, pokud jejich domov tedy ještě stojí.
Japonští turisté jsou pro Havaj nesmírně důležití, protože tradičně tvoří 18 % všech turistů těchto sopečných ostrovů. Havaj zareagovala na nepříznivou situaci rychle a zahájila propagační kampaně, aby oslovila jiné trhy. Zatím investovala 3,05 milionů dolarů a zaměřila se na západní pobřeží Spojených států, Koreu, Čínu a Austrálii. Může se to zdát jako velká částka, přesto vypadá směšně vedle 200milionové ztráty, kterou může jen v červnu způsobit odliv japonských turistů.