Po nedávných útrapách se zemětřesením, tsunami a nukleární katastrofou se Japonsko zase snaží přilákat turisty. Také cestovní agentury v zahraničí přesvědčují své zákazníky, že je v Japonsku bezpečno a rozhodně stojí za návštěvu.
Mluvit o zisku z cestovního ruchu ve chvíli, kdy Japonsko stále čelí následkům ničivé přírodní a jaderné katastrofy se může zdát nevhodné. Nejvíce stejně záleží na tom, jak se k situaci postaví lidé, a to je právě důvod, proč se v současnosti turisté Japonsku vyhýbají. Záběry trosek, smrti a zkázy, které od 11. března 2011 vládnou médiím, vykreslují Japonsko jako nebezpečnou zemi, kam není radno jezdit. V tuto chvíli chápou turisté bezpečnostní oblast kolem Fukušimy jako celé Japonsko a taky se ho straní.
Od zemětřesení klesl počet návštěv z Hongkongu o 61 % a ve srovnání s rokem 2010 do Japonska letos v březnu přijela sotva polovina turistů. Zklamání je o to větší, že rok 2010 byl výjimečně dobrý. Do Japonska zavítalo na 9,44 milionu návštěvníků a také Čína začala zásadně ovlivňovat vývoj cestovního ruchu na světě. Celkový počet návštěv poklesl asi o 21 % a dokud se nepodaří zvládnout reaktor ve Fukušimě, situace se asi jen tak nezlepší.
Vynořily se četné kampaně a výhodné nabídky, které mají pomoci oživit japonský cestovní ruch. Jedna cestovní agentura v Hongkongu například nabízí svým zákazníkům vrácení peněz v případě, že je v Japonsku zastihne zemětřesení o síle 6 a více. Vzhledem k tomu, že od března 2011 došlo k více než 1000 následným otřesům, je to pro ně značné finanční riziko. Ale pro turisty to není zrovna nejlákavější nabídka. Po tak silném zemětřesení člověka většinou nezajímá uplatňování svých nároků.