Nedávný zásah severokorejské armády bezpochyby pořádně rozbouřil diplomatické vody. Jižní Korea má obavy nejen o bezpečnost svého obyvatelstva, ale i o rozvoj ekonomiky. Cestovní ruch už utrpěl ztráty.
Politické nepokoje mezi Severní a Jižní Koreou přetrvávají i desítky let po skončení korejské války. Pro vůdce obou zemí je obtížné zachovat status quo. Nedávné události jsou ukázkou nešťastné eskalace politického napětí mezi Severní a Jižní Koreou. 23. listopadu zaútočila Severní Korea dělostřeleckými granáty na ostrov Yeonpyeong a čtyři Jihokorejci přišli o život. Ještě je příliš brzo vyvozovat nějaké důsledky, Jižní Korea však bije na poplach. Vláda se může snažit o rozvoj cestovního ruchu, jak chce, ale jakýkoliv náznak politických nepokojů tyto snahy okamžitě zhatí.
Na konci roku naštěstí jihokorejské cestovní kanceláře moc práce nemají, přesto už zaznamenaly nárůst počtu zrušených zájezdů. Vláda situaci bedlivě sleduje i kvůli turistům z Japonska, kteří pro Jižní Koreu znamenají velký příjem. Bohužel jich ale už hodně dalo na varování japonských úřadů a svoji cestu zrušilo. Je to jednoduché, bez ohledu na poplatky za zrušení rezervace se turisté řídí politickou situací a dbají především na svoji bezpečnost.
Jižní Korea si je dobře vědoma toho, že její politické klima má rozhodující vliv na mnoho oblastí ekonomiky, a proto čelní představitelé země doufají, že se všechny problémy vbrzku smírně vyřeší.