Po nejhorší krizi, jakou si letecký průmysl kdy prošel, se nyní očekává, že v letošním roce letecké společnoti konečně zaznamenají růst. Pouze Evropa v tomto vývoji trochu zaostává.
Vysoké ceny paliva, nízké ceny letenek, žádní pasažéři apod. jsou noční můrou manažera každé letecké společnosti. Naneštěstí byla tato noční můra až do nedávné doby skutečností. Když si ale odmyslíme situaci v Evropě, budoucnost dnes vypadá vcelku nadějně, a zdá se, že příjmy firem budou mnohem lépší, než se původně očekávalo.
Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) původně oznámila, že letecký průmysl v roce 2010 vydělá 2,5 miliardy dolarů. S odhadem, který se však nyní jeví jako velice skromný, IATA přišla v červnu. Díky větší poptávce a lepšímu managementu se očekává, že zisky budou třikrát vyšší, a to 8,9 miliardy dolarů. Jen v samotné Severní Americe by zisky měly dosáhnout 3,5 miliardy dolarů oproti původně očekávané 1.9 miliardě dolarů.
Evropa s očekávanou ztrátou kolem 1,3 miliardy dolarů je jediným regionem, který za pozitivním vývojem v letectví zaostává. Částka je sice nižší než se původně čekalo, přesto se ale stále jedná o špatnou zprávu. IATA se nechala slyšet, že úspěch v Evropě očekává také, jenom to bude trvat trochu déle. Asociace také zdůraznila, že letecké společnosti by se měly soustředit na dlouhodobé zlepšování a ne jen na samotnou výši příjmů v letošním roce. Dlouhodobé stabilní zisky se pak stanou skutečným důkazem toho, že se letecký průmysl plně vzpamatoval z finanční krize.