Během letní sezóny 2021 si švýcarské hotely mohly alespoň trochu vydechnout. Podle průzkumu společnosti HotellerieSuisse dosáhlo 64 % z nich vyšších prodejů než ve stejném období roku 2020 s průměrným nárůstem o 13 %. 26 % hotelů však také utrpělo pokles tržeb.
Podle Federálního statistického úřadu zaznamenalo hotelnictví v červenci celkem 3,6 milionu přenocování. To je nárůst o 6 % oproti červenci 2020. Trend převážně individuálních turistů a méně skupin pokračuje.
Více místních než cizinců
Zahraniční návštěvníci zaznamenali 1,1 milionu přenocování, což je o něco více než před rokem. Švýcarští hosté byli naopak o něco méně loajální vůči vlasti ve srovnání s předchozím rokem s 2,6 miliony přenocování.
Důvodem je skutečnost, že se opět otevřely některé přímořské destinace. I přes mírné oživení ve srovnání s předchozím rokem jsou však tržby a přenocování stále hluboko pod úrovní před krizí.
Kempy zaznamenávají vzestup popularity
Mezitím si lépe vedla i další ubytovací zařízení. Kempy, prázdninové byty a další byly v létě obsazeny více než obvykle.
Počet online rezervací pouze v letních měsících červenec a srpen byl téměř o 70 % vyšší než v předchozím roce. Žádaná byla zejména místa poblíž vody a regiony Berner Oberland, Ticino a Centrální Švýcarsko. Méně se dařilo mládežnickým hostelům, a to hlavně kvůli cestovním omezením a zrušeným velkým akcím a školním táborům.
Mírné zotavení bude pokračovat
A podle nejnovějších prognóz má mírné oživení v tomto odvětví pokračovat i po letošní letní sezóně. V měsících od září do prosince se očekává průměrná obsazenost 40 %. Přestože to odpovídá mírnému nárůstu ve srovnání s rokem 2020, stále je to 12 % bodů pod úrovní před krizí.
Je všeobecně očekáváno, že trvalé oživení, zejména ve městech a na místech, která se specializují na asijské hosty, pravděpodobně proběhne až v roce 2023.
Situace obecně stále problematická
Přestože je po letní sezóně 2021 trochu více pozitivity, situace stále není zcela pod kontrolou. Podle HotellerieSuisse 42 % podniků zatím není schopno pokrýt své náklady a mezi městskými podniky jsou to dokonce dvě třetiny.
Konec zjednodušeného příspěvku na zkrácené pracovní úvazky zároveň povede k propouštění ve více než každé páté společnosti. Pouze jedna ze tří společností uvádí, že v současné době nehrozí bankrot, což je skutečně alarmující.
Tři čtvrtiny společností navíc trpí nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Mnozí mohou zaplnit uvolněná místa jen částečně. Zvláště je nedostatek specialistů ve stravovacím průmyslu. Pokud bude oživení pokračovat, průmysl bude ohrožen masivním nedostatkem kvalifikovaných pracovníků.