Tunisko začalo lavinu, která se šíří dál a dál. Politické převraty jsou na denním pořádku a zatímco občané bojují za svobodu, kulturní dědictví jejich země je ohroženo.
Pozornost celého světa je obrácena k Libyi, kde se plukovník Kaddáfí snaží udržet u moci. Situace je zoufalá s stovky lidí dále umírají. Stále není nic rozhodnuto a bezpečno v zemi není pro nikoho. Je to jen několik týdnů, co byl evakuován poslední tým archeologů, který pracoval na jedné z místních památek pod ochranou UNESCO. Poslední zprávy o stavu památek jsou sice dobré, ale panují obavy, že to nejhorší teprve přijde.
Podle zpráv Salaha Agabu, předsedy libyjského oddělení na ochranu památek, byla situace během prvního březnového týdne relativně pod kontrolou a žádná z pěti památek na seznamu UNESCO nebyla poškozena. Od té doby se však mnohé změnilo. Mnoho archeologů má ještě v živé paměti osud vypleněných a zpustošených památek v sousedním Egyptě, například starobylé hrobky Impy v blízkosti Velké sfingy v Gíze.
Libye má na seznamu UNESCO celkem pět památek. Leptis Magna, kdysi prominentní římské město, které prožilo zlatou éru kolem roku 120 n. l. Dalším kulturním pokladem v Libyi je Sabratha, která byla kdysi významná pro obchod starých Féničanů. Později se stala důležitým střediskem mezi koloniemi Římské říše a dnes jsou zde ruiny starověkého amfiteátru s kapacitou 5000 míst. Další tři památky jsou řecké město Kyrény, kde se nachází významné starobylé pohřebiště, Tadrart Acacus, skalní komplex s množstvím starých maleb z doby kolem roku 12 000 př. n. l. a 'perla pouště', kdysi slavné obchodní město Ghadames.
Historici a archeologové teď mohou jen čekat a doufat, že nepokoje brzy skončí, režim padne a cenné libyjské kulturní dědictví zůstane nedotčeno.