MŮŽE MÍT LYŽAŘSKÁ TURISTIKA UDRŽITELNOU BUDOUCNOST?

Kevin Eagan - Mar 14, 2022
0

Udržitelnost v cestovním ruchu je v posledních několika letech velmi diskutovaným tématem, přičemž pandemie Covid-19 v tomto kontextu urychlila myšlenky a procesy.

A zatímco se spousta diskusí točí kolem dopravních prostředků, ubytování nebo podpory místních podniků, o aktivitách během samotné dovolené se toho moc nenamluvilo.

Výjimkou toho je rakouský region Tyrolsko nedávno deklaroval svou ambici stát se vzorem pro udržitelnou lyžařskou turistiku.

„Pevně daný postup“

Zimní turistika hraje pro Tyrolsko neuvěřitelně důležitou roli, přičemž 2,8 milionu turistů strávilo zimu v tomto státě před pandemií Covid-19. A podle místních odborníků udržitelný (lyžařský) turismus není fikcí, ale velmi možnou realitou.

Podle nich je především na politicích, aby nastavili udržitelné rámcové podmínky pro „využití potenciálu udržitelnosti“.

Musela by se více propagovat například cyklistika a dále by se musela rozšířit místní hromadná doprava. Hlavním problémem však není technický aspekt, ale spíše kulturní a psychologický.

„Racionální rozhodnutí pro šetrnější chování k životnímu prostředí je jako čištění zubů, musí se to stát pevně daným postupem, aby se ustálilo,“ řekla glacioložka Andrea Fischer z Rakouské akademie věd.

A na to je nejvyšší čas. CO2 v atmosféře vede ke globálnímu oteplování v důsledku skleníkového efektu a je proto hlavní příčinou klimatické krize. V Alpách vzrostla průměrná teplota za posledních sto let o dva stupně, což je dvojnásobek celosvětového průměru.

Na mnoha místech je již lyžování závislé na umělém sněhu. V Rakousku bylo v roce 2019 uměle zasněžováno na 70 % sjezdovek. Stát od roku 2000 investoval do potřebné technologie více než 1,3 miliardy eur, zatímco některé velké lyžařské areály se nyní angažují v tzv. „sněhovém farmářství“, tedy sbírají a uchovávají jarní sníh ve stínu až do začátku nové sezóny.

V této souvislosti si Fischer myslí, že Rakousko a Alpy jsou „na tom dobře“ ve srovnání s jinými destinacemi, které jsou ovlivněny nadměrnou turistikou. V době, kdy pandemie spustila velmi „hluboký a upřímný myšlenkový proces v zemi“, je však stále třeba pracovat.

Vzorem do budoucna?

Vzorem do budoucna by ve smyslu udržitelné lyžařské turistiky mohl být přírodní park Kaunergrat. Park byl v roce 2021 z iniciativy kraje rozšířen o 130 km2 na 220 a nyní zahrnuje velkou část Kaunergratu, pohoří vysokého až 3500 metrů.

Lyžařský areál na ledovci Kaunertal je také v bezprostřední blízkosti přírodního parku. V prosinci loňského roku získala 600členná komunita Kaunertalu ocenění „Nejlepší turistická vesnice“ od Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO).

Region má velký prospěch z přírodního parku, zejména pokud jde o transformaci směrem k udržitelnému regionálnímu rozvoji, protože přírodní park Kaunergrat představuje základní standardy kvality.

„Samozřejmě – každý zásah do přírody je navíc,“ vysvětlil Ernst Partl, výkonný ředitel parku. Přírodní zdroje by měly být využívány co nejšetrněji a „inteligentně“. Lyžařský areál na ledovci přišel v posledních letech o některé vleky kvůli ústupu ledovce.

V prosinci předloňského roku byla uvedena do provozu nová desetimístná gondola. „Bylo to obohacení pro lyžařský areál," uvedl Partl. Podle něj to „zlepšilo turistický potenciál regionu“, z něhož nakonec přímo těžilo místní obyvatelstvo. Zde vstupují do hry „sociální a ekonomické dimenze udržitelnosti“.

Každý region si musí sám dlouhodobě vypracovat, jak přesně dosáhnout udržitelného cestovního ruchu a rozvíjet své vlastní kompetence. Partl tak nechtěl dávat žádná obecná doporučení.

„Jdeme po Kaunertalerské cestě,“ odkázal mrknutím na motto nové tyrolské strategie cestovního ruchu. V každém případě je třeba poznamenat, že Kaunertal hodně těží ze své „malé struktury“ a přírodního a kulturního území, které je „takřka nedotčené“, zatímco větší a intenzivněji provozované regiony cestovního ruchu mají těžší startovní pozici.

Celkově vzato, s tímto myšlením není pochyb o tom, že udržitelný cestovní ruch bude v budoucnu pilířem průmyslu v Tyrolsku. A možná by krásná vesnice Kaunertaler mohla být příkladem pro svět s ohledem na obecně udržitelnější budoucnost sektoru.

Související články

Komentáře

Přidat komentář