LYŽOVÁNÍ V ITÁLII V OHROŽENÍ V DŮSLEDKU DRUHÉ VLNY PANDEMIE

Justin N. Froyd - Nov 30, 2020
0

První vlna pandemie Covid-19 měla nebývalý dopad na cestovní ruch na celém světě. V průběhu letních let došlo k jistému zmírnění v některých zemích, především Evropě. Šlo však pouze o trend dočasný a v posledních několika týdnech zasáhla mnoho zemí druhá vlna, které opět paralyzovalo tento sektor.

Itálie je jednou ze zemí, která v posledních měsících nejvíce trpěla, a to především z důvodu silné ekonomické závislosti na cestovním ruchu. A toto utrpení bude bohužel pokračovat i během zimní turistické sezóny.

Důležitost zimní sezóny

Důležitost zimní sezóny pro Itálii je nesmírná. Ekonomická váha sektoru se pohybuje mezi 10 a 12 miliardami eur. Kromě toho zaměstnává přibližně 120 tisíc lidí. S možným zavřením lyžařských vleků až do povánočního období by ztráty mohly dosáhnout neuvěřitelných 8,5 miliardy eur.

Lyžování v Itálii je nesmírně populární aktivitou, což platí i turisty z Česka. Nemožnost přivítat turisty z Česka, ale i jiných států světa, by pro zimní cestovní ruch znamenalo pokles počtů příjezdů o 33,1 %. Zahraniční příliv by zaznamenal pokles o 72,8 %.

Účinek by byl velmi široký, od čistě sportovního aspektu po odvětví cestovního ruchu. Zainteresované strany zahrnují pracovníky lanovek, hoteliéry, majitele restaurací, lyžařské instruktory, půjčovny vybavení a mnoho dalších. Tito všichni by utrpěli možným nezahájením zimní sezóny.

Nejzávislejší regiony, a tedy ty, které by také nejvíce utrpěly, se nacházejí hlavně na severu země. Patří sem Veneto, Trentino, Piemont a zejména Jižní Tyrolsko, které je historický známé svým zaměřením na zahraniční turisty.

Silná touha po lyžování v Itálii

Výše uvedené však nemá žádný vliv na touhu Italů po zimní dovolené. To odhalil průzkum provedený společností Jfc pro Skipass Panorama Turismo.

47,3 % respondentů uvedlo, že by rádi cestovali během zimní sezóny, 23 % uvedlo, že své chování ve srovnání s předchozím rokem nechtějí změnit. 15 % dotázaných již plánovalo svou příští lyžovačku v Itálii.

Nejistota okamžiku vedla také k odložení zimních dovolených ve 27,8 % případů, zejména na únor 2021. Zákazníci budou také vyhledávat menší ubytovací zařízení a budou se věnovat sportovním aktivitám přímo v kontaktu s přírodou.

Nakonec byl taky zaznamenán trend snížení délky dovolené – v průměru 17,2 dní. To představuje významný pokles ve srovnání s 22,5 dny v letech 2019-20. Kromě toho je zde také zvláštní zaměření na sport (lyžování a snowboarding) jako primární aktivitu výletu.

A co ostatní země?

Ale co když Italové nebudou mít možnost lyžovat ve své vlastní zemi? V takovém případě by pravděpodobně měli v Evropě několik alternativ. Rakousku je připraveno regulérně otevřít lyžařská střediska a mohlo by tak „ukrást“ italskou klientelu. Totéž platí pro Švýcarsku.

Itálie však takový postup považuje za problematický. Bývalý předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani trvá na tom, že jsou nezbytná společná rozhodnutí, pravidla a evropská koordinace, aby se během zimní sezóny zabránilo nekalé soutěži v odvětví.

Stejný názor sdílí italský premiér Giuseppe Conte. Vyzval k uzavření lyžařských vleků v celé EU do poloviny ledna. Německo se pravděpodobně vydá podobnou cestou a bude regulovat lyžařskou turistiku až do 10 ledna. Ale co ostatní země?

Ostatní členské státy v této věci vznášejí vážné námitky. To je zejména případ výše zmíněného Rakouska, neboť představitelé vlády nemají pro italský návrh pochopení. Mezi další nesouhlasící státy patří Slovensko, Slovinsko, Švédsko, Polsko a Španělsko a iniciativa příliš nenadchla ani Evropskou komisi.

V tento moment je tedy nepravděpodobné, že se v tomto ohledu dočkáme výraznějšího vývoje. Je stěží představitelné, že bude bezprecedentní návrh Itálie vzat v úvahu a tato záležitost tedy s největší pravděpodobností zůstane v rukou členských států EU.

Související články

Komentáře

Přidat komentář