Mexický ráj Cancun byl kdysi považován za relativně bezpečnou oblast. Před deseti lety však začaly územní boje mezi znepřátelenými drogovými gangy.
Pravdou je, že se odehrávaly převážně v nočních klubech nebo v chudších čtvrtích na předměstí, přičemž obětmi byli většinou mladí Mexičané. Nyní k loupežím a střelbě dochází i za bílého dne v luxusních hotelech, na pláži a v barech a diskotékách navštěvovaných cizinci.
To je samozřejmě špatná zpráva pro cestovní ruch v tomto mexickém ráji, který se těžce vzpamatovává z pandemie Covid-19. Ještě znepokojivější pro odborníky jsou však známky toho, že mezinárodní mafie zjevně usiluje o vytvoření operační platformy na mexickém karibském pobřeží.
Posledním náznakem toho byla střelba z před pár dní v luxusním hotelu na Riviera Maya, při níž zemřeli dva Kanaďané a jedna žena byla zraněna. Ke střelbě došlo uprostřed dne u hotelového bazénu. Oba mrtví, jak se rychle ukázalo, byli mezinárodně hledaní zločinci, kteří se podíleli na obchodování s drogami a zbraněmi a praní špinavých peněz.
Podle zpráv z médií tito dva pracovali pro vietnamského mafiánského bosse Cong Dinha, který má hlavní provozní základnu ve Spojených státech a Kanadě. Zdá se tedy, že šlo o jakési vyřizování účtů. Vrah se v hotelu ubytoval pod falešnou identitou a poté uprchl do džungle obklopující hotel.
„Karibik se stal atraktivní destinací pro mezinárodní zločince. Přispěla tomu kombinace pláží, barů a laxních imigračních kontrol,“ píše expert na mafii Eduardo Guerrero v listu El Financiero.
Falko Ernst z International Crisis Group souhlasí: „Cancun a Riviera Maya jsou magnetem pro kriminální zájmy, protože tam koluje spousta peněz. Karibik je také hlavní platformou pro mezinárodní obchod s drogami.“
A jde rovněž o lukrativní odbytiště pro kartely: ze 45 milionů turistů, kteří ročně navštívili Mexiko před pandemií, jich 40 procent skončilo v Cancunu. Oblíbená je destinace především mezi mladými party turisty, kteří konzumují hodně alkoholu a drog.
Nejznámějším mezinárodním mafiánským bossem zatčeným loni v Cancunu byl Rumun Florian Tudor. Jeho gang se specializoval na klonování kreditních karet.
„Jsou tu ale další gangy z východní Evropy a Ruska,“ říká Guerrero, který pracoval pro mexickou rozvědku. Čínské triády jsou také zapojeny do produktového pirátství v Mexiku, pašování dřeva a exotických zvířat, těžebních produktů a prekurzorů chemických drog.
Mexická mafie je stále více fragmentovaná
Dosud velká část tohoto kriminálního byznysu stále běží paralelně s obchodem s drogami. Eduardo Guerrero se však obává, že „mezinárodní buňky by mohly své služby a kontakty nabídnout mexickým zločincům, zejména v oblasti praní špinavých peněz, obchodu s drogami, zbraněmi a obchodu s lidmi“.
Mexická mafie je v posledních letech stále více fragmentovaná. „V regionu působí hlavní drogové kartely, jako je Sinaloa Cartel a Jalisco Nueva Generacion. Stejně jako řada místních zločinců,“ dodává Ernst.
Tento poněkud nepřehledný mix vede stále více ke konfliktům v podsvětí. Což pak vyvrcholilo například v listopadu přestřelkou v hotelu v Puerto Morelos. V malé, klidné rybářské vesničce se hosté ptali zaměstnanců hotelu na tipy, jak koupit kokain.
Uskutečnili pár hovorů, ale dle dostupných informací došlo ke špatné koordinaci. V důsledku toho dorazily do hotelu dva různé kartely současně, což vedlo k přestřelce, při které zemřeli dva dealeři.
Vláda nemůže zastavit korupci
Skutečnost, že násilí eskalovalo, souvisí podle Ernsta také s „nedostatkem strategie ze strany vlády“. Pravda, prezident Andres Manuel López Obrador vyslal do regionu před Vánocemi kontingent příslušníků národní gardy.
„Neexistuje však žádná soudržná strategie, jak vysušit bažinu mezi státem a zločinci a bojovat proti korupci,“ říká Ernst.
Guerrero doufá, že masivní tlak ze strany turistického průmyslu donutí politiky jednat, neboť cestovní ruch tvoří téměř devět procent HDP země. Pozitivní příklady toho existují například v průmyslovém městě Monterrey, kde společný postup politiků, obchodních šéfů a několika mezinárodních zpravodajských agentur přinesl úspěch v potlačení mafie.
Existují i negativní příklady, jako je Acapulco, které ztratilo image turistické pevnosti. Obecně platí, že země v současné době z hlediska veřejné bezpečnosti zařadila zpátečku, přičemž stále více oblíbených turistických destinací se dostávají do kartelových pletek. A kdo ví, třeba se to brzo ve větším měřítku dotkne i Cancunu a tato mexická pohádka skončí. Nicméně budeme doufat v opak.