Poslední rok je pro cestovní ruch po celém světě skutečně náročným rokem. A to samozřejmě platí i pro letecký průmysl, který musel výrazně omezit svůj provoz, což vedlo k obrovským ztrátám v odvětví.
Co ale může letecká doprava očekávat v následujících měsících? Analýza údajů o rezervacích letů společnosti ForwardKeys odhalila, že vyhlídky jsou přinejmenším ve většině regionů stále velmi ponuré.
Sektor dosáhne 23% předpandemických čísel
Podle údajů dosáhne mezinárodni letecká přeprava během letních měsíců 23 % předpandemických čísel. Co se týče konkrétních regionů, vyčnívá pouze Karibik, kde objem rezervací dosáhl 81% úrovně z roku 2019.
Jinak jsou čísla v Africe a na Středním východě (31 %), v Evropě (22 %) a zejména v asijsko-pacifické oblasti (7 %) stále velmi znepokojující.
Obecně je problém stále především v cestovních omezeních uložených vládami, a ne v samotném šíření nákazy Covid-19.
Překvapivá čísla v Karibiku a některých částech Afriky
Jak již bylo zmíněno, jedinou oblastí, která opravdu vyniká, je Karibik. Hlavním důvodem je touha amerických občanů cestovat do Mexika, Kostariky nebo Portorika.
Například Mexiko dosáhlo 86% úrovně letecké dopravy v roce 2019. Dobře se daří také Dominikánské republice (83 %) a Bahamám (81 %) a Kostarice (80 %).
Portoriko si vede ještě lépe než před dvěma lety se 40 % nárůstem oproti roku 2019. Důvodem je také skutečnost, že plně očkovaní cestovatelé mohou zemi navštívit bez jakýchkoli omezení.
Podobný trend lze pozorovat také v některých afrických zemích, zejména na západě kontinentu. Senegal, Ghana a Nigérie dosáhly čísel, která odpovídají více než 70 % úrovní roku 2019. To je však údajně způsobeno zejména zvýšenými návštěvami mezi přáteli a příbuznými.
Obtížné léto pro Evropu a asijsko-pacifickou oblast
Starý kontinent se naproti tomu nemůže chlubit podobnými čísly. Jak již bylo uvedeno, v rámci celého kontinentu je Evropa na 22 % ve srovnání s úrovní v roce 2019.
Některé země jsou na tom lépe. Například Albánie vyniká s 73 %. Mezi další takové země patří Řecko se 49 %, Srbsko s 38 % nebo Malta s 35 %.
Většinou jsou však evropské země dokonce pod průměrem. Některé ze zemí s objemem pod 20 % čísel z roku 2019 jsou například Německo, Velká Británie, Francie, ale dokonce i Itálie, která je jednou z nejoblíbenějších destinací na světě.
Asijsko-pacifická oblast prochází ještě tvrdší situací a pravděpodobně bude trvat mnohem déle, než se zde cestovní ruch zotaví. Znepokojující čísla v regionu se připisují hlavně skutečnosti, že většina zemí v regionu je pro cizince v zásadě uzavřena. To je například případ Číny, Japonska nebo Austrálie.