Jižní Afrika se na Mistrovství světa ve fotbalu 2010 moc nepředvedla, ale jako hostitelská země jedné z největších sportovních událostí světa se stala jednoznačným vítězem.
V roce 2018 se bude Mistrovství světa ve fotbalu konat v Rusku, po něm je na řadě Katar, který bude Mistrovství pořádat o 4 roky později. Tyto země byly vybrány i proto, že patří mezi státy, které potřebují oživit ekonomiku a podpořit infrastrukturu. Jižní Afrika se s hostitelstvím Mistrovství vypořádala úspěšně, a proto není důvodu domnívat se, že to Rusko či Katar nezvládne stejně či ještě lépe.
Úspěšné hostitelství šampionátu se pozitivně odrazilo na jihoafrickém investičním trhu. Bezproblémový průběh celé akce ukázal, že Jižní Afrika je bezpečná nejen pro turisty, ale i pro investice. V červnu a červenci letošního roku navštívilo JAR více než 309 tisíc fotbalových nadšenců a bez ohledu na úspěch či neúspěch svého národního týmu téměř všichni odjeli spokojeni.
Průměrná délka pobytu byla 10,3 nocí a pro 59 % turistů to byla první návštěva regionu. Od ledna do září letošního roku navštívilo JAR o 16,8 % více zahraničních turistů. Mistrovství světa přitom bylo obrovským ale ne jediným lákadlem. Pestré a hojné zastoupení různých afrických národů v soutěži také napomohlo propagaci celého afrického kontinentu. Co se fotbalu týče, Mistrovství v Jižní Africe 2010 nepatřilo k nejlepším, ale z hlediska podpory cestovního ruchu v Africe to byla ta nejlépe využitá šance.