Pandemie Covid-19 a vládní omezení vedly k renesanci domácího cestovního ruchu v Číně a nárůstu popularity míst národního kulturního dědictví.
Vzhledem k tomu, že omezení budou pokračovat i v roce 2022, narůstají obavy o zachování některých míst v zemi, a to i kvůli nedostatku personálu. V důsledku toho je mnoho kulturních míst ponecháno bez ochrany a vystaveno různým nebezpečím.
Nový systém ochrany památek
V této souvislosti Čína představila plán na zlepšení ochrany svých kulturních divů. Na základě nově vydaného dokumentu vláda plánuje zachovat a vybudovat „kulturní parky“, jejichž základem jsou 3 témata: Velká zeď, Dlouhý pochod a Velký kanál.
Tento dokument obsahuje cíle, myšlenky a konkrétní opatření, která mají být přijata od roku 2021 do roku 2035, aby bylo zaručeno, že kulturní místa Číny zůstanou zachována.
Od Velké zdi po Velký kanál
Pokud jde o první téma, plán se skládá ze tří fází, přičemž první by měla začít již letos a její dokončení v celém rozsahu bylo původně naplánováno na rok 2035.
Záměrem je strukturovat kulturní parky do 4 oblastí, od památkové rezervace a výstavního areálu až po kulturní areál a užitkový areál. Celý plán je velmi ambiciózní a komplexní s cílem najít správnou rovnováhu mezi cestovním ruchem a udržováním kvalitního stavu památek.
Cílem národního parku Dlouhý pochod je opět zlepšit ochranu kulturního dědictví a podpořit rozvoj místních regionů.
Do celého projektu se zapojí 15 provincií a cílem vlády je do roku 2035 vybudovat prvotřídní komplex s opět 4 hlavními oblastmi – stejnými, jak je uvedeno výše.
A konečně, pokud jde o park Velký kanál, cílem je dokončit projekt založený na pětiletém plánu na období 2021 až 2025. Cílem je zlepšit ochranu a konverzaci místních míst a také zdůraznit jejich kulturní hodnotu.