Ne všude vítají turisty s otevřenou náručí jako snadný zdroj příjmů a vzpruhu pro ekonomiku. Lid kmene Ticuna, který žije v malém městečku Nazareth v kolumbijské Amazonii, zakázal vstup všem turistům před dvěma lety a zatím si nestýská.
Túry napříč amazonskou džunglí jsou mezi turisty čím dál oblíbenější, hlavně u těch se zájmem o ekologii. Kvůli neustálému cvakání fotoaparátů a ustavičným otázkám ne vždy zdvořilých, zato dychtivých návštěvníků, si to ale některé kmeny dvakrát rozmyslí, než pozvou turisty. V amazonském Nazarethu to došlo tak daleko, že zisk z turistů měly jen cestovní kanceláře na úkor města.
Díky turistům se většinou daří obchodu, ale lidé z kmene Ticuna s nimi mají velmi špatnou zkušenost. Turisté se chovali bezohledně, fotili a natáčeli každý unikátní aspekt života místních obyvatel, aniž by si uvědomovali, že taková zvědavost už hraničí s neomaleností. Návštěvníci se také pídili po tajemstvích kmene Ticuna a složení jejich posvátných léků. Cestovní kanceláře sice vydělávaly, ale pro místní zbyly kromě malých zisků ze suvenýrů jen pytle s odpadky a plastové lahve.
I když leží Nazareth v oblasti proslulé svou bezkonkurenční biologickou rozmanitostí, turisté již do města nesmějí. Příslušníci kmene Ticuna zakázali vstup všem návštěvníkům. Je to národ na pokraji vyhynutí a mladší generaci snadno ovlivní moderní technika, řeč, ale i hudba, kterou s sebou turisté přinášejí. Kmenové tradice se jim pak zdají zastaralé.
Nazareth je zatím jediné město, které pozornost turistů odmítá. Mnoho kmenů, které v oblasti žijí naopak vidí v turistech příležitost vydělat peníze pro své společenství. Jaké to bude mít následky se nedá s určitostí říct.