V mnoha zemích po celém světě, nestabilní politická situace, hrozby teroristického útoku nebo vysoká míra kriminality představuje velký risk pro bezpečnost turistů. Dalšími relevantními faktory v tomto směru je zdravotnictví a stav infrastruktury, zejména cest. Berouc v potaz tyto faktory, interaktivní „risk mapa“ pro rok 2019, ukazuje, které země jsou nejméně bezpečné pro cestování.
V roce 2019 mohou turisté cítit naprosté bezpečí pouze v hrstce zemí, a všechny jsou v Evropě. Tohle vyplývá z tzv. „Travel Risk Map“, kterou zveřejnily společnosti SOS International a Control Risks. Podle této mapy, cestování do Dánska, Finska, Grónska, Islandu, Lucemburska, Norska, Slovinsko a Švýcarska je naprosto bezpečné a bezpečnostní risk je irelevantní.
Experti zanalyzovali současnou politickou situaci a faktory jako teroristické útoky, tíživé sociální situace a trestné činnosti. I únosy, které jsou hrozbou v některých regionech světa, jako Jižní Amerika, byly zkoumány. Výsledky jsou rozděleny do pěti úrovní nebezpečí: irelevantní, nízký, střední, vysoký a extrémní.
I přesto, že každoroční zpráva o bezpečnosti cestování je primárně určena cestujícím podnikatelům, tak ve stejnou chvíli nabízí dobrý orientační základ pro klasické cestující při volbě turistické destinace.
Evropa – nejbezpečnější region
Cestování je relativně bezpečné nejen v osmi již zmíněných evropských zemích, ale takřka všude v Evropě. Tudíž je risk ve skoro všech zemích Evropské Unie klasifikován jako nízký. Existuje rovněž malý risk v Severní America, částech Jižní Ameriky, Číně, Japonsku, Austrálii a na Novém Zélandu, jako i v některých afrických zemích – Maroko, Senegal, Ghana, Namibie a Botswana.
Kde je bezpečnost nejistá
V mnoha dalších zemích v Asii, Africe a Americe, je risk hodnocen jako střední, vysoký a i extrémní. Nebezpečnými jsou zejména pohraniční oblasti mezi Egyptem a Izraelem, oblastech Gazy, částech Ukrajiny a Středoafrické republice.
Cestovní varování
Afghánistán
Irák
Jemen
Jižní Súdán
Libye
Mali
Somálsko
Sýrie
Regionální cestovní varování
Alžírsko
Burkina Faso
Čad
Části Ekvádoru
Části Indie
Demokratická republika Kongo
Egypt
El Salvador
Eritrea
Filipíny
Honduras
Kamerun
Libanon
Mauritánie
Mexiko
Mosambik
Nicaragua
Niger
Nigérie
Pákistán
Palestinské oblasti
Papua Nová Guinea
Pobřeží Slonoviny
Tádžikistán
Ukrajina
Venezuela
Země s nejvyšším zdravotním rizikem
Nejen teroristické útoky či nestabilní politické situace mohou být nebezpečím pro zahraniční turisty, ale i epidemie a nekvalitní zdravotnictví. Podle analýzy, největší zdravotní rizika jsou v Africe, kde zdravotnictví v mnoha zemích stále není k dispozici, zejména mimo hlavní města. Irák, Sýrie a Afghánistán jsou zeměmi s nejvyššími zdravotními riziky, stejně jako Severní Korea, Haiti či Venezuela. Evropa, Severní Amerika a Austrálie jsou považovány za relativně bezpečné země v tomto smyslu.
Bezpečnost z hlediska cest a infrastruktury
Dalším problémem, který SOS International a Control Risks prezentoval ve své zprávě je bezpečnost z hlediska cest a infrastruktury. Z tohohle hlediska lze posuzovat nejen kvalitu cest mezi destinacemi, ale také to, zdali jsou aplikovány speciální zákony ohledně silniční dopravy.
Nejrizikovější oblastí v tomto ohledu jsou opět ve velké části afrických států, Saudské Arábii, v Ománu, Iránu, Kazachstánu, Thajsku, Vietnamu a Dominikánské republice. Taktéž je nebezpečněji na cestách v Rusku, Číně, Mongolsku, Malajsii, Myanmaru. Vysoký risk je i v Brazílii, Bolívii, Paraguayi, Ekvádoru, Guatemale a několika dalších státech v Africe a na Blízkém Východě. Napříč Evropou a v Severní America a Austrálii, se turisté takřka nemusí obávat bezpečnosti na silnicích. Zde je riziko je velmi nízké až nízké.