OPUŠTĚNÁ MĚSTA DUCHŮ PO CELÉM SVĚTĚ LÁKAJÍ NÁVŠTĚVNÍKY

Larry Brain - Nov 22, 2021
0

Opuštěná místa, zejména města, lákají návštěvníky, a to jak individuální, tak i organizované skupiny. Proč? Důvodů je skutečně mnoho, i když některým mohou tato místa připadat velmi děsivá a neinspirativní.

Mnoho lidí však má zájem zjistit, co se s těmito městy stalo, vidět místní život, procházet se po prázdných budovách. Důvody „opuštění“ mohou být různé: přírodní katastrofy, válka, případně špatná údržba.

Oběť turecké invaze

Varosha byla kdysi hlavní turistickou čtvrtí kyperského města Famagusta. Trvalo to však jen jeden den, než se čtvrť stala na mnoho let prázdnou a opuštěnou.

V roce 1974 turecká armáda napadla a dobyla Varosha. Všem Řekům bylo nařízeno co nejdříve opustit město a vstup byl povolen pouze tureckému vojenskému personálu.

Po 47 letech se však město v roce 2020 otevřelo veřejnosti. A láká mnoho návštěvníků jak ze zahraničí, tak ze Severokyperské turecké republiky. Podle prezidenta samozvaného státu navštívilo město duchů k červenci 2021 téměř 200 tisíc turistů.

Tragédie zpustošila město

Snad nejznámějším městem duchů je Pripjať na Ukrajině. Město bylo evakuováno po havárii v jaderné elektrárně v Černobylu v roce 1986.

Po provedení dekontaminačních prací a snížení úrovně radiace se někteří obyvatelé dokonce vrátili do Pripjati pracovat. Nyní je město domovem asi 200 lidí a má ubytovnu pro směnové pracovníky, obchody, jídelny a lékařskou jednotku.

Kromě toho je to také velmi oblíbená turistická destinace, přičemž mnoho ukrajinských společností nabízí v této oblasti výlety s průvodcem. Například v roce 2019 navštívilo černobylskou zónu více než 124 tisíc lidí.

Symbol industrializace a temné historie

Ostrov Hašima v Japonsku je považován za symbol industrializace země. V roce 1810 bylo na ostrově nalezeno uhlí a začala aktivní těžba. Další vývoj pokračoval a ve 20. století byl ostrov považován za nejlidnatější na světě.

S ostrovem Hašima je však spojena i temná část historie země. Během druhé světové války, kdy byla většina japonských mužů odvedena do armády, byli korejští a čínští dělníci nuceni pracovat na ostrově v nelidských podmínkách.

Ostrov láká návštěvníky každý rok, o to více po tom, kdy byl v roce 2015 prohlášen za památku světového dědictví UNESCO. Podle údajů Hašima každoročně přivítá 300 tisíc turistů.

Sesuv půdy vedl k evakuaci

Město duchů Craco v provincii Matera je od roku 1963 částečně neobydlené kvůli sérii sesuvů půdy, které donutily obyvatele opustit město a přestěhovat se do údolí Craco Peschiera.

Situace se však dále zhoršovala. V roce 1972 došlo k povodni, zatímco v roce 1980 zemětřesení Irpinia vedlo k úplnému opuštění města.

Nyní město zažívá obnovený příliv lidí. Ne však obyvatel, ale turistů. Podle oficiálních údajů navštívilo Craco od ledna do srpna letošního roku 3800 lidí ve srovnání s přibližně 2800 během celého roku 2012.

Z města boomu do města duchů

V 70. letech 19. století se Bodie v Kalifornii stalo takzvaným městem boomu díky nálezu zlata v regionu. V roce 1879 mělo město téměř 10 tisíc obyvatel.

Bodie však ve 20. století upadalo a již v roce 1915 získalo označení „město duchů“. V 60. letech Kalifornie schválila vytvoření Bodie State Historic Park.

Bodie, který je ministerstvem vnitra USA uveden jako národní kulturní památka a státem jako historická památka Kalifornie, přivítá ročně kolem 200 tisíc turistů.

Související články

Komentáře

Přidat komentář