Teprve nedávno se svět dozvěděl o překvapivě velké bobří hrázy v kanadské provincii Alberta. Muselo trvat nejméně 35 let vystavět ji do současné velikosti, která není konečná, protože hráz se stále zvětšuje.
Kanadští bobři se opět staly středem pozornosti díky překvapivému objevu vědeckého pracovníka Jeana Thieje. Ten zjistil, že od poloviny 70. let 20. století staví bobři žijící na jižním okraji kanadského Národního parku Wood Buffalo v provincii Alberta ochrannou hráz. Výsledkem práce několika generací bobrů je nesporně největší zvířetem postavená hráz na světě. Ve skutečnosti je hráz tak velká, že je viditelná i z vesmíru.
Přírodovědec Jean Thie si poprvé všiml zvláštní stavby, když v roce 2007 studoval zmrzlou půdu v oblasti pomocí aplikace Google Earth a speciálních zobrazení satelitu NASA. Thie začal hráz, která se nachází v nepřístupné části parku, monitorovat. Zatímco průměrné bobří hráze dosahují 100 metrů, zřídkakdy 500 metrů, nově objevená obří hráz měří překvapivých 850 metrů. Thie také zjistil, že vedle hlavní hráze se nachází dvě menší, a proto věří, že délka hráze se určitě ještě zvětší.
Odborníci se domnívají, že část hráze mohla vzniknout přirozeně spadlými stromy. Bobři jsou nesmírně inteligentní a když se chtějí ochránit před predátory, vyberou si jednoduše to nejvýhodnější místo, ke kterému začnou přistavovat.
Zatímco svět obdivuje tyto chytré tvory a jejich působivý výtvor, mnozí přemýšlejí kdy a jak se na jejich dílo podívat zblízka. Naštěstí jsou bobři v současnosti v bezpečí. Oblast je prakticky nepřístupná, a tak aplikace Google Earth zůstává jediným způsobem, jak pozorovat bobří hráz.