Pandemie Covid-19 má nebývalý dopad na celý svět, a cestovní ruch je jedním z odvětví, které v posledních měsících trpělo nejvíce. Děje se tak všude, dokonce i v ekonomicky silných a stabilních zemích, jako je Německo.
Sektor očekává tento měsíc v Německu další obrovské ztráty příjmů v souvislosti s přijetím nových vládních opatření v rámci boje proti pandemie. Ztráty v prodejích se odhadují na 10,2 miliardy eur.
Situace kritická
Podle výpočtů Německého ekonomického institutu pro cestovní ruch činí ztráty od března do srpna přibližně 46,6 miliard eur. Oznámil to minulý týden Německý svaz cestovního ruchu (DTV). Podle hodnocení Německé obchodní a průmyslové komory (DIHK) je situace mnoha podniků v německém cestovním ruchu velmi kritická.
Prezident DTV Reinhard Meyer uvedl, že pandemie roztrhla díra v miliardách dolarů v pokladnách restaurací, poskytovatelů ubytování a dalších zainteresovaných osob v sektoru.
„Ani v letních měsících nebylo možné ztráty kompenzovat. Hrozí, že listopadová opatření připraví mnoho společností o jejich ekonomický základ,“ uvedl.
Nouzová pomoc nutností
Hotely, restaurace, kina a další zařízení jsou od začátku minulého týdne z velké části uzavřeny. Občané se musí zdržet soukromého cestování a omezovat vzájemné kontakty.
Pokud by omezení pokračovala i v prosinci, cestovní ruch se obává dalších ztrát v tržbách kolem 9,5 miliard eur, což by možná bylo poslední kapkou pro kolabující sektor.
„Je velmi důležité, aby společnosti nyní dostaly nouzovou pomoc rychle a nebyrokraticky. I zdravé společnosti jsou finančně na hranici svých možností a potřebují tuto pomoc,“ dodal Meyer. Federální vláda se rozhodla pro tyto účely alokovat celkem deset miliard dolarů.
Nekončící boj
DIHK poukázala na to, že společnosti měly vleklé potíže již před listopadem. Na začátku podzimu fungovalo na předkrizové úrovni pouze každý desátý poskytovatel ubytování.
94 % společností v cestovním ruchu uvádí, že se jejich obchodní situace zhoršila. Podle odhadů DIHK je situace horší než v jakémkoli jiném odvětví.
Komora rovněž dodává, že vzhledem k novým omezením je krátkodobý a střednědobý vývoj obchodní situace zásadní. 90 % společností z cestovního ruchu očekává letos pokles prodeje o 50 % a více. Třetina odvětví pohostinství také očekává pokles tržeb o více než polovinu.
Cestovní varování problematická
Dalším faktorem, který výrazně zpomaluje německý cestovní ruch, jsou různá cestovní varování a politické pokyny vlády v této věci. DRV dokonce označila nedávná omezení za „státem nařízený lockdown“ pro sektor cestovního ruchu.
„Z důvodu varování před cestami, karantén a dalších vládních nařízení nelze navštívit 193 zemí po celém světe nebo je lze navštívit pouze se značnými omezeními,“ uvedl mluvčí svazu.