Cestovní ruch v Egyptě zasáhly nepokoje i islamisté. Obchodníci svou zoufalou snahou prodávat odhánějí turisty. Přicházejí do turistických čtvrtí, kde buší na dveře a nabízejí zboží nebo jízdu na velbloudech. Někteří dokonce žebrají.
Ashraf Ibrahim, který provozuje cestovní kancelář, nedávno obdžel hrozby od drožkařů z Aswanu. Pokud se mu nepodaří obnovit turistický ruch, vyhrožují mu zapálením jeho firemních autobusů. Svědky vyhrožování se stala i skupina turistů, kteří byli tou dobou s průvodcem v mešitě.
Cestovní ruch je jedním z hlavních pilířů egyptské ekonomiky, takže po dvou letech úpadku začínají být lidé zoufalí. Prosinec býval vrcholem sezóny, ale hodně turistů se vloni rozhodlo pro jinou destinaci, když propukly demonstrace na protest proti kontroverzní ústavě. Podle údajů letišť dorazilo v prosinci o 40 % pasažérů méně než v listopadu.
A kvůli schválení kontroverzní ústavy se může situace ještě zhoršit. Cestovní kanceláře si proto dělají starosti, neboť kvůli boji o moc mezi opozicí a islamistickým prezidentem Mursím jsou další nepokoje jsou na obzoru.
Představa pláží plných islamistů pálících alkohol a plavky turisty nepřiláká. Také hlavní manažerka komplexů Sabena, Magda Fawzi, přiznala, že nejistá budoucnost nabourává všechny plány.
Od začátku revoluce byla Magda Fawzi nucena propustit téměř 250 zaměstnanců. Dalším opatřením bude zrušení linek 4 luxusních plaveb po Nilu mezi památkami v Aswanu a Luxoru. Společnost Sabena vlastní také dva hotely v Šarm aš-Šajchu při pobřeží Rudého moře. V tuto chvíli je z celkem 300 pokojů zamluveno pouhých 10 a ze čtyř lodí, které sem normálně jezdí, je v provozu jediná.
Cestovní ruch v Egyptě trpí už od povstání, které svrhlo prezidenta Husního Mubáraka. V roce 2011 přijelo do Egypta pouze 9,8 milionu turistů, což je oproti roku 2010, kdy jich přijelo 14,7 milionu dramatický propad. Zisk z cestovního ruchu klesl o celých 30 %. Čísla z loňského roku už vyhlížela o něco lépe a vypadá to, že i když úspěch z roku 2010 je daleko, výsledky budou lepší než v roce 2011.
V roce 2010 pracoval v cestovním ruchu ať už přímo, či nepřímo každý osmý Egypťan. Po svržení Mubáraka si muselov roce 2011 celkem 39 % obyvatel Luxoru, který je proslulý monumentálními chrámy a hrobkami mnoha faraonů a kde odpodívá také král Tutanchamon, vystačit s pouhým dolarem na den. V roce 2009 bylo přitom v podobné finanční situaci jen 18 % obyvatel města. Propad v cestovním ruchu také přiměl vládu vyjednávat s MMF o půjčce 4,8 miliard dolarů.
I když Mursí slibuje oživení turismu, majitelé hotelů a cestovních kanceláří na jasně stanovené cíle a plány zatím čekají. Objevují se také obavy, že islamisté prosadí zákaz alkoholu a zpřísnění pravidel pro oblečení na pláži. Podle některých politiků by se turisté mohli oblékat poněkud konzervativněji a konzumovat vlastní alkohol, a to pouze na pokojích. Ukázali by tak podle nich svůj respekt k egyptským tradicím a kultuře.
Optimistické hlasy říkají, že islamisté si brzy uvědomí, jak důležitý je cestovní ruch pro ekonomiku země a své postoje přehodnotí. Zatím se ale přilákat turisty nedaří, ve většině země totiž chybí kontrola dodržování zákonů a situaci ještě zhoršují dotěrní policisté. Najdou se naštěstí i turisté, kteří chaos v zemi považují za kulturní svéráz a užívají si ho.