Organizace OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu (UNESCO) nedávno zveřejnila jména čtyř nových přírůstků na seznamu světového dědictví.
Na seznamu světového dědictví UNESCO je 936 památek velkého kulturního i přírodního významu. Letos získala kategorie přírodního dědictví další čtyři přírůstky.
Jednou z nových položek na seznamu jsou japonské ostrovy Ogasawara. Místní fauna je unikátní a rozmanitá. Žije zde přes 200 ohrožených druhů ptactva a také kriticky ohrožený kaloň medvědí nebo vzácný druh netopýra. Odborníci ostrovy často srovnávají se souostrovím Galapágy, zejména pokud jde o jejich odlehlou polohu. Technicky vzato, představují ostrovy Ogasawara živou evoluční laboratoř.
Na pobřeží Ningaloo na západě Austrálie se nachází jeden z největších pobřežních systémů korálových útesů na světě. Přitahuje mořské želvy i žraloky obrovské a mnoho dalších exotických druhů. Na pobřeží Ningaloo je také komplex podmořských jeskyň se zcela ojedinělým ekosystémem.
Chráněné území Wadi Rum v Jordánsku spojuje výjimečné přírodní a kulturní dědictví. Dech beroucí pouštní krajina posetá skalními útvary a zbrázděná bludištěm kaňonů je již po tisíciletí domovem beduínských kmenů. V celé oblasti Wadi Rum se našlo na 25.000 skalních rytin a 20.000 nápisů.
Poslední, ale zdaleka ne nejméně zajímavou lokalitou na seznamu, je jezerní systém Keya ve Velké příkopové propadlině. Milovníci ptactva zde naleznou množství ptačích druhů, z toho 13 celosvětově ohrožených. Jezera jsou významné hnízdiště pelikána bílého a za potravou sem létá i menší plameňák. Svůj domov zde našlo i mnoho dalších exotických živočichů, jako například nosorožec dvourohý, žirafa Rothschildova, lev, gepard, kudu velký a pes hyenovitý.