Život v Demokratické republice Kongo není jednoduchý. Země ale oplývá velkým přírodním bohatstvím a řada skalních příznivců adrenalinu si nenechá ujít erupci jednoho z nejmocnějších afrických vulkánů.
Není moc lidí, kteří by dobrovolně navštívili Demokratickou republiku Kongo. Přestože oficiálně tady občanská válka skončila už před dvanácti lety, země stále není bezpečná. A to je velká škoda, protože Kongo má ohromný potenciál. Národní park Virunga je na seznamu UNESCO už nějakou dobu, a z dobrého důvodu.
Virunga s rozlohou 7800 km čtverečných je domovem 200 goril horských. Vzhledem k tomu, že se jejich celosvětová populace odhaduje na 790 kusů, je to úctyhodný počet. Vedle těchto velmi vzácných a ohrožených savců žije ve Virunze hned několik zajímavých druhů, mezi nimi gorily nížinné, šimpanzi, okapi, sloni pralesní, lvi, leopardi a buvoli.
Další zdejší vzácná atrakce je Nyamuragira. Sopka se probrala k životu 11. listopadu a může trvat týdny možná měsíce, než se zase uklidní. Zatím chrlí gejzíry lávy až 200 metrů vysoké a lávová řeka se rozlila už i do některých neobydlených částí parku.
Sopka láká hlavně zahraniční návštěvníky a pár statečných cestovatelů už přijelo, aby přírodní úkaz viděli na vlastní oči. Za 300 dolarů si můžete najmout průvodce, který vás v noci vezme do hor, odkud můžete sopku bezpečně pozorovat.
Nádherná krajina, vzácné druhy a činná sopka lákají do parku čím dál více návštěvníků. Každoročně sem zavítá několik tisíc turistů a můžeme jen doufat, že jich bude přibývat. Právě teď totiž Kongo příjmy z cestovního ruchu potřebuje. Potenciál na to rozhodně má.