Pandemie Covid-19 má bezprecedentní dopady na svět, jak jej známé. Po celé měsíce hledají lídři po celém světě řešení mnoha obtížných a kontroverzních témat.
Jedním z řešených témat, zejména na evropské půdě, je potenciální zavedení takzvaného očkovacího pasu v EU. A za posledních pár dní došlo v této souvislosti k určitému pokroku.
Téma diskutováno při videokonferenci
Vedoucí představitelé EU se minulý týden setkali na videokonferenci, kde diskutovali o pandemii, a byla rovněž řešena možnost zavedení digitálního očkovacího pasu. Země silně závislé na cestovním ruchu, jako je Řecko, Kypr, Španělsko a Itálie, prosazují zavedení tohoto nástroje, aby se usnadnilo oživení odvětví.
Jiné země však nejsou o této inciativě zcela přesvědčeny. Existují obavy z toho, že takový nástroj bude diskriminační, a pochybnosti o tom, zda očkovaní jedinci již nemohou infikovat další lidi.
Mezi členskými státy EU nicméně existuje konsensus, že by taková iniciativa měla proběhnout. Přesná forma je však stále předmětem diskuse.
Jak by to mohlo vypadat?
A to pravděpodobně nějakou dobu potrvá. Podle Ursuly von der Leyen, prezidentky Evropské komise, se rozvíjí infrastruktura pro propojení národních osvědčení o očkování. Proces bude trvat asi 3 měsíce.
Členské státy a Komise se již dohodly, jaké údaje by měly být pro pas požadovány. Mělo by být možné zaznamenat tam očkování proti Covid-19, stejně jako negativní PCR test nebo imunitu prokázanou protilátkami po nemoci.
Nyní však musí členské státy vyvinout své národní certifikáte o očkování a odpovídajícím způsobem vybavit své zdravotní a hraniční systémy. Mnoho zemí již začalo, zatímco jiné nikoliv a je nejasné, zda budou národní certifikáty k dispozici už pro letní sezónu.
„Členské státy musí spěchat, aby byla technologie v létě funkční,“ varovala von der Leyen. Komise bude koordinovat normy a rozvíjet infrastrukturu pro vzájemnou výměnu certifikátů, jak je uvedeno výše.
Důsledky pro cestování v EU
Jak by však očkovací pas v EU fungoval v praxi? Tento nástroj by umožnil rychlou a snadnou kontrolu stavu očkování na dovolené a na cestách.
Letecké společnosti by jej mohli použít k odepření letu a tím i cesty lidem bez očkování. Australská leteká společnost Quantas již oznámila, že tuto strategii pro některé trasy zavede.
Kromě toho by mohla být dále uvolněna karanténní pravidla pro očkované osoby. To je již případ v některých zemích, například Polska či Islandu.
Nakonec je však třeba říci, že přesné provedení takové inciativy stále závisí na mnoha faktorech. Členské státy musí najít správnou formu implementace. Zároveň je třeba se zabývat otázkou tempa očkování, protože je stále nejasné, jak rychle bude proočkovaná většina obyvatelstva EU.