TOP 5 MÉNĚ ZNÁMÝCH OPEN-AIR MUZEÍ V EVROPĚ

Dan Rang - Dec 14, 2020
0

Druhá vlna Covid-19 vedla k uzavření nebo otevření s minimální kapacitou muzeí a galerií po celém světě. Naštěstí však existuje alternativa, jak si užít umění s malým zdravotním rizikem a zároveň strávit volný čas ve venkovních prostorech.
Ve městech po celém světě jsou vystaveny různé sochařské parky, kde lze spatřovat díla všech velikostí, jako by byla součástí krajiny. Tourism Review vám představuje pět méně známých, leč velmi zajímavých open-air muzeí (skanzenů), které lze bezpečně prozkoumat i v těchto těžkých dobách.

Sacro Bosco (Itálie)

Jedná se o nejstarší ze všech sochařských parků. Tato renesanční zahrada, která byla postavena v 16. století, se nachází v Bomarzu, 90 km od Říma, severně od regionu Lazio. Sacro Bosco (Posvátný háj) se také nazývá Park příšer. Jakmile spatříte temná ústa Orcuse, jednoho z bohů podsvětí, ihned pochopíte tento název.

V tomto parku, který navrhl architekt Pirro Ligoro, se nachází mořské panny, mytologická zvířata, nymfy, draci a obří ovoce, z nichž mnohé jsou vytesány v manýristickém stylu. V posledních pěti stoletích způsobila vegetace v celém parku jistou zkaženost vzduchu.

Kromě toho měl Ligorio na starosti plnění pokynů svého sponzora, prince Piera Francesca Orsiniho, a tak zaplnil park nápisy, hádankami a symboly. 36 soch se rozprostírá po zalesněné a vlhké cestě a jedním z nejznámějších atrakcí parku je tzv. Šikmý dům, který oklamává smysly zdejších návštěvníků.

Schlossgut Schwante Park (Německo)

Tento barokní zámek se nachází 25 kilometrů od Berlína a sochařský park z něj vytvořili sběratelé a podnikatelé Loretta Würtenbergová a Daniel Tümpel. V současně době jde o jedno z nejvíce fascinujících open-air muzeí v Německu.

V parku je vystaveno 25 děl moderního umění, avšak najít je není tak snadné. Asi čtyři nebo pět jsou na očích, ale zbytek byl integrován do krajiny a jejich hledání spojuje vášeň pro umění s fyzickou aktivitou.

Mezi výtvory patří například zářící neonová písmena vyobrazují větu „Všechno bude v pořádku“ vytvořena britským umělcem Martinem Creedem. Dále je tu meditační prostor připomínající kambodžský chrám, který navrhl Carsten Nicolai, bílé neonové obruče visící ze stromu od Björn Dahlema, a točité schody navržené Monikou Sosnowkou.

Kromě exhibice pod širým nebem se Schlossgut Schwante může pochlubit nabitým programem s dny jógy a meditace, uměleckými dílnami, filmovými projekcemi, koncerty a tanečními a fotografickými akcemi.

Ekebergparken (Norsko)

Na vrcholu kopců poblíž Osla a jeho fjordu se nachází Ekebergparken, otevřený v roce 2013 díky sběrateli umění Christianovi Ringnesovi. Mezi borovicemi, buky a dalšími jehličnany je mimo jiné 42 děl Louise Bourgeois, Jamese Turrella, Auguste Rodina, Mariny Abramović, Damiena Hirsta a Aristidesa Maillola. Kromě toho jsou tu i díla od španělských autorů, jako Salvador Dalí (Venuše Mélská se šuplíky) a Jaume Plensa (socha Chloe).

Každou neděli lze navíc navštívit výstavu Skyspace od umělce Jamese Turrella, kde je kladen důraz na barvy, vnímání a světlo. Abyste viděli tato umělecká díla, budete sice muset vylézt poněkud vysoko, ale úsilí se vyplatí, jakmile uvidíte výhled na hlavní město Norska z úpatí kopce.

Maeght Foundation (Francie)

V 60. letech 20. století Aimé Maeght a jeho manželka Marguerite vytvořili základnu pro uložení své fascinující sbírky umění 20. století, která se nachází pár kilometrů od Azurového pobřeží ve vesnici Saint Paul de Vence.

Kromě obrazů a keramiky zahrnuje park s nerovným povrchem velkoformátová díla Alberta Giacomoettiho, Alexandra Caldera a George Braque (autor nádherné kresby uvnitř bazénu parku). Kromě toho je zde k vidění labyrint navržený Joanem Miró, kde se kromě Miróových soch nachází také keramika od Josepa Llorense Artigase.

Chillida-Leku (Španělsko)

Posledním open-air muzeem na našem seznamu je Chillida-Leku, které se nachází ve městě Hernani v provincii Gipuzkoa. Místní skanzen shromažďuje dědictví jednoho z nejvýznamnějších španělských sochařů 20. století: Eduarda Chillidy. Toto muzeum má 40 soch abstraktní estetiky roztroušených po venkovském domě o rozloze 11 hektarů.

Rovněž představuje více než stovku malých a středních děl vytvořených z materiálů jako alabastr, žula, železo, sádra či papír.

Na zahradě, mezi bukovými, dubovými a magnóliovými stromy, se návštěvníci mohou dotýkat soch, pociťujíc různé textury. Některé lze dokonce zažít zevnitř, protože uvnitř mají mezery, kterými lze projít.

Ve venkovském domě v Zabalaze pod pečlivě restaurovanými starými kamennými zdmi najdete další díla tohoto umělce, který rozhodně věděl, jak vnést harmonii do tvrdých forem oceli a žuly.

Související články

Komentáře

Přidat komentář