Svět cestovního ruchu byl vážně zasažen pandemií Covid-19, a zatímco některé destinace směřují k oživení cestovního ruchu, jiné jsou stále daleko od návratu na úroveň z roku 2019.
Jedním z nich je také italské město Milán. Podnikatelé v oblasti cestovního ruchu v hlavním městě Lombardie zůstávají podle nedávného průzkumu společnosti Confcommercio Milano velmi skeptické ve vztahu ke zlepšení situace.
Oživení turismu se neočekává
Podle průzkumu 60 % podniků uvedlo, že nevěří, že cestovní ruch a atraktivita mohou v příštích měsících zaznamenat rozhodující oživení, zatímco 64 % se stále snaží detekovat pozitivní efekty v podnikání s poklesem infekcí a postupným návratem k normálnost.
Na otázku, kdy se obrat bude moci vrátit na úroveň před Covid-19, se téměř všichni respondenti (90 %) domnívají, že klima nejistoty neumožňuje předpovědi.
Velmi malá menšina 8 % uvádí, že se bude možné vrátit na úroveň roku 2019 do konce roku 2022, pro 1 % v první polovině letošního roku, zatímco další 1 % se již vrátilo na předpandemickou úroveň.
Za největší kritický stav uvádějí podniky pokles cestovního ruchu (61 %). V Miláně označuje 54 % odvětví cestovního ruchu tzv. smart working se změnami turistického toku ve městech jako jednu z brzd oživení.
V gastronomických provozech se toto procento zvyšuje na 73 %. Téměř stejně důležité bylo ale odložení veletrhů a kongresů (50 %), především milánského veletrhu nábytku, odsunutého na červen.
Firmy žádají o podporu
Zároveň společnosti v sektoru požadují podporu z hlediska nákladů na energie (69 %), prodloužení daňových lhůt (56 %), obnovení Covid-19 fondu (46 %) a moratorium na bankovní dluhy (43 %).
Podle generálního tajemníka Confcommercio Milan Marca Barbieriho je cesta k návratu na úroveň před Covid-19 pro Milán stále velmi nejistá. Utrpěné ztráty, nebývale drahá energie a mezinárodní napětí představují velké problémy.
„V této stále velmi kritické fázi je nezbytné podporovat společnosti většími zdroji a obnovit daňová a úvěrová moratoria,“ řekl Barbieri.
Kritická situace v Římě
V Římě je mezitím situace pravděpodobně ještě kritičtější. V současné době je ve Věčném městě uzavřeno 410 hotelů z 1200, zatímco ostatní jsou připraveny zamknout své dveře vzhledem k nízkému přílivu turistů.
„Čelíme znovuotevření a obnově, ale přesto je dopad na umělecké město, jako je Řím, tak silný, že spoléhat se pouze na obnovu by bylo nedostatečné. Ještě více dnes, tváří v tvář tomuto mezinárodnímu scénáři, jsou naše obavy posíleny,“ řekl starosta hlavního města Roberto Gualtieri.
Záblesky naděje pro cestovní ruch
Obecněji řečeno, existuje několik záblesků naděje pro turistický průmysl v Itálii, které naznačují, že by se situace mohla v budoucnu zlepšit.
Za prvé, vláda zrušila testování a karantény pro ty, kteří přijíždějí do Itálie ze zahraničí, a zrušila seznamy „zakázaných“ zemí a turistických koridorů „bez Covidu“.
Pro účinnou obnovu je však podle odborníků potřeba udělat více. Z tohoto důvodu zúčastněné strany požadují, aby vláda zrušila zelený pas pro přístup k hotelům a dalším turistickým zařízením.