POHOSTINSTVÍ V ZEMÍCH GCC POROSTE PODLE ODBORNÍKŮ O 8,1 %

Anna Luebke - Oct 22, 2012
0

Podle nedávno zveřejněné průmyslové zprávy společnosti Alpen Capital, která se soustředila na pohostinství v oblasti Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu (GCC), čeká pohostinství v regionu meziroční růst 8,1 % a do roku 2016 by měl dosáhnout na 28,3 miliard dolarů.

Zpráva společnosti Alpen Capital vychází z údajů o pohostinství v GCC jako je míra růstu, obsazenost hotelů, počet pokojů, RevPAR a průměrnou cenu za pokoj na noc za posledních pět let. Ze zprávy je zřejmé, že mezi lety 2012 a 2016 vzrostla míra obsazenosti hotelů z 67 na 73 %. V tomto období se také zvedla průměrná denní sazba z 212 na 247 dolarů.

Christopher Hewett z poradenské společnosti TRI Hospitality Consulting uvedl k oblasti GCC, jejíž součástí jsou státy jako Bahrajn, Kuvajt, Omán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty (SAE), že situaci zdejšího trhu je díky rozmanitosti regionu nesnadné popsat. Proto je podle něj třeba analyzovat každý stát zvlášť na základě průřezových kritérií.

Zpráva Alpen Capital ukázala, že ve srovnání příjmů vede na trhu pohostinství v zemích GCC stále Saúdská Arábie a hned v závěsu za ní jsou SAE. Z údajů dále vyplývá, že nejrychlejší růst by měl díky rostoucímu obchodu a turistice zaznamenat Katar, který má v roce 2022 pořádat světový pohár FIFA.

Díky dobré propagaci chápou turisté po celém světě SAE jako velmi žádanou destinaci. I proto se mezi lety 2012 a 2016 očekává růst v oblasti pohostinství o 10 %. Nárůst v počtu turistů by s sebou měl přinést také efektivita. Celkem by se měl počet turistů mezi lety 2012 a 2016 zvýšit o 5,3 %.

Stejnou měrou, 5,3 %, by se měl zvýšit i počet hotelových pokojů v Abú Zabí a v Dubaji. Do roku 2016 by jich proto mělo být místo stávajících 96 992 až 125 383. V SAE je zatím v plánu stavba 93 nových hotelů a mnoho dalších se staví. Poradci z agentury TRI Hospitality Consulting s těmito údaji ve svých prognózách počítají. Podle Hewetta pomůže přirustek hotelových pokojů dorovnat rostoucí poptávku na trhu, a to zejména v Abú Zabí.

Do roku 2016 se očekává také nárůst v obsazenosti. V roce 2011 to bylo 71 %, ale pro rok 2016 se také kvůli podstatnému nárůstu turistů očekává 75,1 %. Abú Zabí je také stále častější destinací obchodní turistiky, takže se očekává nárůst poptávky po luxusnějším ubytování.

Průměrná denní sazba by měla do roku 2016 vzrůst ze 183,5 dolarů v roce 2011 na 220 dolarů. Počítá se s tím, že rostoucí poptávku po ubytování uspokojí nově vzniklé hotely a hotelové pokoje. Odborníci však varují, že přílišný nárůst hotelových pokojů by mohl v důsledku ovlivnit pohostinství spíše negativně.

Podle prognózy budou problémy hotelů v Abú Zabí kvůli zvýšené nabídce a omezené poptávce pokračovat ještě během následujících třech let. Přilákat další turisty by naopak mohly projekty velkých zábavních a kulturních středisek jako je Saadiyat. Hlavním problémem pro hotely se může stát konkurenční boj s nově vzniklými. Najít rovnováhu mezi příznivou cenou a kvalitními službami bude to nejtěžší.

Související články

Komentáře

Přidat komentář