Společnost Virgin Galactic nabízí 4 minuty stavu beztíže na svém raketoplánu SpaceShipTwo. Pro mnohé vědce je to důvod k radosti, jelikož experimenty na oběžné dráze jsou často velmi finančně nákladné. Časy se ale mění.
V roce 1969 celý svět se zatajeným dechem sledoval první kroky Neila Armstronga na měsíčním povrchu. Pro část diváků to byl ale tak neuvěřitelný zážitek, že věrohodnost daných záběrů zpochybnili. Koho by tenkrát napadlo, že za pouhých čtyřicet let budou mít 'obyčejní smrtelníci' možnost objednat si výlet na oběžnou dráhu a na vlastní kůži zažít stav beztíže? Virgin Galactic je jedna z prvních společností, která za 200.000 dolarů nabízí vesmírným nadšencům výlet do vesmíru. V současnosti intenzivně pracuje na dokončení své nové lodi SpaceShipTwo. Společnost nabízí tuto možnost nejen majetným zákazníkům. Také badatelé si všimli nové šance, kterou jim projekt poskytuje.
Rozpočet vesmírného výzkumu se většinou pohybuje v 7místných částkách, o kterých si mohou mnozí vědci nechat jen zdát. Hodně badatelů proto vidí svou příležitost ve výletech do vesmíru, které se mají již brzy stát skutečností. Slovy doktora Alana Sterna, náměstka místopředsedy Southwest Research Institutu: "Jde o obrovský převrat." Jeho ústav už pro své vědce zaplatil zálohu na dvě místa v raketoplánu SpaceShipTwo a plánuje zajistit ještě šest dalších míst. Virgin Galactic není jedinou společností, která se zabývá výlety do vesmíru. Na podobných projektech pracuje i XCOR Aerospace v kalifornském Mojave, která si za soukromý let pro jednoho pasažéra účtuje 95.000 dolarů.
Vědci chtějí využít vesmírný výzkum v různých oblastech. Například se chtějí zaměřit na zkoumání půdy a hornin, které pokrývají asteroidy, ale třeba i na výzkum vlivu stavu beztíže na lidský organismus a jeho biometrické prvky. V plánu je také vzít na palubu ultrafialový dalekohled. Zdá se, že komerční lety by mohly být nejen lukrativním podnikem, ale také by mohly posloužit ušlechtilým účelům vědeckého výzkumu.