Bílý dům nedávno zveřejnil zprávu, která přináší dobré zprávy těžce zkoušené americké ekonomice: rapidně vzrostl počet zahraničních turistů.
Podle statistiky navštívilo Ameriku v prvním čtvrtletí roku 2012 o 10 % více turistů než ve stejném období v roce 2011. To je důvod k radosti 7,5 Američanů, kteří jsou v cestovním ruchu zaměstnaní.
Úspěch je připisován opatření prezidenta Obamy, který nařídil ministerstvům zahraničí a vnitřní bezpečnosti, aby zredukovali žádost o turistická víza jak v rámci Ameriky, tak na ambasádách a konzulátech v zahraničí.
Podle Geoffa Freemana, výkonného viceprezidenta Americké cestovní asociace, která zastupuje cestovní ruch v zemi, mohou za problémy turistiky přísná bezpečnostní opatření nasazená po teroristických útocích ze září 2001. Mnoho turistů kvůli nim nedostalo víza potřebná k návštěvě Spojených států.
Díky úpravě těchto nařízení je teď získání víz pro zahraniční turisty snazší a rychlejší, takže cestovnímu ruchu se daří čím dál víc. Prognózy hovoří dokonce o 19% nárůstu oproti roku 2011.
Danielle Grayová, zástupce ředitele Národní ekonomické rady, souhlasí, že cestovní ruch je jednou z mála rychle rostoucích oblastí současné americké ekonomiky. Potvrdila, že Spojené státy vykročily velice dobře, ale k dosažení vytyčeného cíle 100 milionů zahraničních turistů za rok je třeba se snažit o něco víc.
Za novým přílivem turistů stojí také zlepšení práce konzulátů v zemích, kde se teď daří ekonomice, jako jsou Čína nebo Brazílie. Jen za první polovinu roku 2012 vzrostl počet vízových žádostí v porovnání se stejným obdobím v minulém roce v Brazílii o 38 % a v Číně o celých 48 %.
Aby vyhověly zvýšené poptávce, snaží se ambasády a konzuláty v těchto zemích zpracovávat vízové žádosti co nejrychleji. Schůzka, na kterou jste dříve mohli v Brazílii čekat i 140 dní se dá dnes na konzulátě domluvit už 2 dny předem. Na ambasádě v Pekingu se čeká nanejvýš 5 dní a snaží se i v okolních zemích. Například v Mongolsku, kde vyřízení žádosti trvalo měsíce, dostanete dnes víza už během několika týdnů.
Prezident Obama doufá, že příznivý vývoj cestovního ruchu pomůže vytvořit nová pracovní místa a přinese mu důvěru voličů pro další volební v Oválné pracovně.
Zatím se sice na zahraniční turistice podílejí zejména Mexiko a Kanada, v nadcházejících letech se ale spolu s vzestupem střední třídy očekává celosvětově významný posun k zemím s rozvíjející se ekonomikou. Více lidí si tak bude moct dovolit i daleké cesty.
Úpravy jsou namířeny hlavně na země, které na trh cestovního ruchu teprve vstupují, Amerika však nezapomíná ani na své sousedy. Zlepšení infrastruktury a nová opatření na hranicích mají přispět k rychlejšímu odbavení návštěvníků ze severu i z jihu. Zefektivnit letištní kontrolu zavazadel zase pomáhá moderní technologie, takže ani tady se na proclení dlouho nečeká.
Americká ekonomika může z těchto nových opatření pouze těžit. Změny jsou přínosné zejména pro miliony lidí zaměstnaných v cestovním ruchu.