Koncem dubna oznámily tři evropské letecké společnosti ztrátu tisíců pracovních míst. Situace je velmi kritická pro odvětví letecké dopravy, které bylo těžce zasaženo krizí Covid-19.
Seznam leteckých společnosti v obtížích roste každým dnem. Po jihoafrických a norských aeroliniích, oznámily i British Airways, že kvůli trvalému dopadu koronaviru na chod společnosti společnost snížila počet pracovních míst až o 12 tisíc. To představuje snížení pracovní síly o 30 %. Mateřská společnost British Airways, IAG, ujišťuje, že již zahájila konzultace s odbory v otázce propouštění
Britská národní letecká společnost však není ve stavu chaosu sama. 28. dubna skandinávská SAS oznámila, že připravuje propouštěcí plán. To ovlivní situaci až 5 tisíců zaměstnanců. Ihned poté následovala společnost Icelandair se sídlem v Reykjavíku, která oznámila svůj záměr propustit 2 tisíce zaměstnanců. Jde stále o „vážné důsledky“ pandemie Covid-19 na letecký průmysl a cestovní ruch.
Podle IATA až 55 % pokles výdělků leteckých společností
Skupina Lufthansa v posledních týdnech rovněž oznámila propouštění v souvislosti s ukončením provozu v dceřiné společnosti Eurowings. Skupina se snaží zachránit svou další dceřinou společnost Austrian Airlines tím, že požádá rakouskou vládu o podporu ve výši 767 milionů eur. Některé dceřiné společnosti norské a jihoafrické národní letecké společnosti tuto podporu nezískaly a byly nuceny zkrachovat. Společnost Virgin Australia naopak pracuje na převzetí svých aktivit novými investory.
Letečtí dopravci se vzhledem k rozsahu pandemie připravují na delší odstavení svých operací. Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu (IATA) 14. dubna odhadla, že pokles obratu leteckých společností v roce 2020 spojený s rozšířením koronaviru bude 314 miliard amerických dolarů (290 miliard eur). To představuje 55 % pokles příjmů ve srovnání s těmi vytvořenými v roce 2019. Začátkem dubna se podle statistik IATA počet letů celosvětově ve srovnání se stejným období v roce 2019 snížil o 80 %.