Celý evropský letecký prostor měl být podle plánu Evropské komise SES II rozdělen do funkčních bloků vzdušného prostoru (FAB). Členské státy si na to daly osm let, ale slova se nikdy neproměnila ve skutky.
Začátkem prosince mělo být v provozu devět velkých funkčních bloků vzdušného prostoru (FAB), ale zatím fungují jen dva. Selhání 27 členských zemí Evropské unie uskutečnit své předsevzetí na vytvoření funkčních bloků vzdušného prostoru do 4. prosince 2012 odsoudily Sdružení evropských leteckých společností (AEA), Sdružení evropských nízkonákladových leteckých dopravců (ELFAA), Evropské sdružení leteckých společností (ERA) i Mezinárodní sdružení leteckých dopravců (IACA).
Kvůli roztříštěnosti evropské letecké dopravy přichází mezinárodní letectví o 5 miliard eur ročně. Promrhané peníze josu také hlavním důvodem stížnosti všech sdružení. Podle odhadů je dnes každý let v Evropě v průměru o 49 km delší, než je nutné. Kvůli špatné organizaci se také vypouští do vzduchu o 13 milionů CO2 víc, což je zhruba 10 % celkového objemu CO2, který v Evropě letecká doprava vyprodukuje.
"Současná situace je skandální" píše se v protestu. Nestačí jen přejmenovat letecký prostor funkční bloky vzdušného prostoru a nepostarat se o lepší organizaci a snížení nákladů a ekologické zátěže. Sdružení vyvíjejí tlak na eurokomisaře pro dopravu, Siima Kallase, aby vůči zemím, které závazek nesplnily, uplatnil kárná opatření schválená na říjnovém summitu EU na Kypru.
Česká republika podepsala smlouvu o zavedení funkčních bloků vzdušného prostoru v květnu 2011 spolu s Rakouskem, Slovenskem, Maďarském, Slovinskem, Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou. Smlouvě o střední Evropě se dostalo chvály jako vize dlouho očekávaného jednotného evropského nebe. Žádná ze zemí ale zatím centralizovaný systém nevytvořila.
Zatím skutečně vznikly jen dva funkční prostory, dánsko-švédský (DK-SE FAB) a britsko-irský (UK-IE FAB). Nečnné zůstávají kromě České republiky také ostatní země - Bulharsko a Rumunsko (Danube FAB), Belgie, Švýcarsko, Německo, Francie, Nizozemsko a Lucembursko (FAB Europe Central), Kypr, Řecko, Itálie a Malte (Blue MED), Estonsko, Finsko, Island, Litva a Norsko (NEFAB) i Portugalsko a Španělsko (South West FAB).