Turistiku v Abú Zabí nejspíš čekají problémy, protože i přes klesající obsazenost hotelů se stále staví nové. Dubaj, která tvoří v politicky nestabilním regionu oázu klidu se může pochlubit víceméně stálým počtem turistů. Celkově se SAE daří.
Velkou roli sehrály letecké společnosti. Údaje ukazují, že Mezinárodní letiště v Dubaji zaznamenalo vyšší počet návštěvníků. Podle zpráv byl počet pasažérů, kteří zde v září přistáli, o 12,8 % vyšší než vloni.
Turistika rostla rovnoměrně celých prvních devět měsíců, prvních sedm navíc ve dvoumístných číslech. Meziroční nárůst byl 13,4 %. Podle statistiky se dařilo také leteckým společnostem, pohyb na letišti se v září zvýšil o 3,9 %. Také nákladních letů v roce 2012 přibylo, a to o 9,1 % v porovnání s předchozím rokem. Začátek trendu velkého meziměsíčního nárůstu se dá vysledovat až do října 2010.
Také v Abú Zabí měli na letišti více práce. Mezinárodní letiště v Abú Zabí hlásilo v září 14,5% meziroční nárůst v počtu pasažérů. Zejména díky novým linkám Etihad Airways významně přibylo také letů. Také frekvence letů je teď na Mezinárodním letišti v Abú Zabí vyšší.
Pohostinství na tom ale už není tak dobře. Dubajským hotelům se vedlo dobře, takže ukazují jen malý pokles. Dubaj nabízí turistům nepřeberné možnosti zábavy i odpočinku. Je zde i řada center, která jsou ideální pro pořádání důležitých mezinárodních konferencí a jednání, díky čemuž se kongresová turistika stává důležitou částí odvětví.
Narozdíl od jindy oblíbených destinací v regionu, jako jsou Egypt, Libanon a Sýrie, se totiž Dubaji vyhnuly politické nepokoje a zůstává bezpečná. V očích turistů jsou teď SAE nejbezpečnější destinací na celém Středním východě.
Podle údajů renomované poradenské společnosti se současný stav odrazil také v růstu hrubého provozního zisku za disponibilní pokoj (GOPPAR). Ten zaznamenal od ledna do září růst 14,1 %, díky kterému došlo ke zvýšení cen. Kromě těchto faktorů přispívá k situaci v turismu také vyšší počet hostů v dubajských hotelech.
V Abú Zabí se ale hotelům tolik nedaří. Přibývá sice hotelových pokojů, ale poptávka bohužel klesá. Město závisí do velké míry na korporátní turistice, takže GOPPAR od ledna do září poklesl o 19,1 %.
Zatímco obsazenost v Abú Zabí vzrostla z 1,5 % na celých 66,3 %, průměrná cena za pokoj spadla o citelných 14,7 %. V důsledku poklesl také zisk z pokoje, a to o 12,7 %.
Podle odborníků se na současném stavu podepsal konkurenční růst hotelů v posledních letech. Hotely totiž musely s cenami dolů, přičemž ale nepřibylo takové množství hostů, aby se příjmy dorovnaly.