Ve Skotsku se v současné době živě diskutuje o nedávno navrženém zákonu o legalizaci asistované sebevraždy. Zatímco mnoho lidí návrh uvítalo, většina obyvatel se obává, že schválení zákona by do Skotska přilákalo turisty "bez zpáteční jízdenky".
Slečna Margo McDonaldová, poslankyně skotského parlamentu, předložila návrh zákona o legalizaci asistované sebevraždy. Jejím záměrem je dát lidem, kteří jsou smrtelně nemocní či trvale fyzicky postižení, možnost vyhledat pomoc, když se rozhodnou ukončit svůj život. Její návrh odstartoval mezi Skoty živou diskuzi. Někteří se slečnou McDonaldovou souhlasí, protože si uvědomují, že zákon je dobrou zprávou pro ty, kteří si přejí ukončit svůj život způsobem, který považují za důstojný. Ale ti, kteří jsou proti, se také neobávají vyjádřit svůj názor přímo, jako například Elaine Stevens z Nezávislé asociace sester zabývajících se paliativní péčí, která otevřeně hovoří o možných úskalích návrhu.
Členové Asociace jsou přesvědčeni, že schválení zákona o asistované sebevraždě přiláká do Skotska lidi z celého světa, kteří budou chtít ukončit svůj život. Návrh zákona stanovuje, že každý pacient, který bude chtít požádat o ukončení života, musí být u místního lékaře zaregistrován alespoň 18 měsíců před podáním žádosti. K tomu se Elain Stevens vyjádřila, že každý zákon má své nedostatky a že se vždy dá najít způsob, jak zákon obejít.
S dalším silným argumentem proti asistované sebevraždě přišla Maria McGill, výkonná ředitelka hospice Highland Hospice. Maria McGill věří, že navrhovaný zákon zcela zpochybňuje principy a postupy paliativní péče, která má ve Skotsku hlubokou tradici. Kritici návrhu zákona se obávají, že se asistovaná sebevražda může stát "obchodní' záležitostí, že se všeobecní lékaři budou specializovat na tuto oblast, protože si v ní budou moci vydělat hodně peněz.
V takovém případě může velmi snadno dojít ke střetu zájmů. Šest tisíc obyvatel se rozhodlo vyjádřit svůj názor v nedávném průzkumu veřejného mínění, který ukázal, že 86% dotázaných je zásadně proti návrhu zákona. Zatímco diskuze dále pokračuje, je už teď zřejmé, že Skotové nechtějí, aby se jejich země stala cílem pro "turisty", kteří chtějí skoncovat se životem.