Tchaj-wan zmírnil varování týkající se nebezpečí radiace v Japonsku. Je to snaha vyjít vstříc Japonsku po tragédii, která zemi vloni zasáhla.
Rok 1999 byl pro Tchaj-wan tragický. Zemi zasáhlo zemětřesení o síle 7,3 a vyžádalo si mnoho lidských životů. Japonsko tenkrát Tchaj-wanu pomohlo, a to i přes nedostatečně rozvinuté diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi.
A tento dobrý skutek se Japonsku opravdu vyplatil, protože Tchaj-wan se teď chystá službu oplatit darem 224 milionů dolarů na pomoc s odstraněním následků tragédie, která vloni postihla východní Japonsko. Finanční pomoc je navíc doprovázená zmírněním varování, které se týká nebezpečné radiace v Japonsku. Po poplachu, který vyvolala jaderná katastrofa ve Fukušimě, byli turisté varováni před radiací na území celého Japonska. Odteď se ale varování vztahuje už jen na 30 km bezprostředního okolí jaderné elektrárny.
Výměnu zásob a nouzových balíčků mezi oběma zeměmi zajišťuje nezávislá organizace, neboť mezi Japonskem a Tchaj-wanem neexistují oficiální diplomatické vztahy. Jako odpověď na balíček pomoci a zrušení varování před zvýšenou radioaktivitou, vydali japonští představitelé děkovné články ve svých novinách.
Události ve Fukušimě přerušily i každodenní rutinu života tchajwanského hlavního města, Tchaj-peje. Nedávno drželi obyvatelé města minutu ticha za 19 000 obětí loňského zemětřesení a cunami. Co se týče neštěstí ve Fukušimě, konají se zde protesty proti používání jaderné energie, které se nejspíš promění ve vyjádření soucitu ale i hněvu nad japonskou tragédií.
Jestli budou mít protesty nějaký praktický vliv na stav věcí, ukáže až čas. Jisté je, že ve světle loňské tragédie ve Fukušimě došlo k posílení vztahů mezi Japonskem a Tchaj-wanem.