TOP 7 ARCHITEKTONICKÝCH REPLIK V ČÍNĚ

Theodore Slate - Jun 10, 2019
0

Posledních dvacet let jsme byli svědky nebývalého architektonického pokroku v Číně. V celé zemi se vyvíjí velmi podivný trend: architektura replik. Záměrem je více či méně reprodukovat kultovní budovy světa, nejčastěji evropské památky.

Vzhledem k tomu, že většina čínských turistů cestuje do jiných asijských zemí, lze říci, že architekti se snaží přinést některé významné památky do země samotné, aby lidé nemuseli podnikat daleké cesty po celém světě. Tourism-Review vám představuje 7 nejlepších replik slavných architektonických struktur v Číně.

Malá Paříž – Tianducheng

Na okraji Hangzhou v provincii Zhejiang byla v roce 2007 postavena replika pařížských čtvrtí. Obyvatelé žijí uprostřed Haussmannovských bulvárů s výhledem na Eiffelovu věž a Champs Elysees. Rezidenční komplex pokrývá 30 km2 a ubytovává desítky tisíc obyvatel. Před několika lety bylo tohle místo považováno za město duchů s ohledem na malý počet obyvatel (v roce 2013 2000), ale od té doby se situace údajně vyvinula. Navíc je zde ve výstavbě stanice metra a očekává se, že provoz bude spuštěn v roce 2021.

Tower Bridge – Suzhou

V roce 2012 postavili Číňané v provincii Xiangscheng identickou repliku londýnského Tower Bridge, která se ztratila uprostřed typické čínské městské čtvrti. Čínská kopie však není přesnou kopií, ale má upgrade oproti původní verzi v britském hlavním městě. Zatímco londýnská verze má klasickou dvousměrnou cestu, verze v Suzhou se může pochlubit čtyřproudovou dálnicí. Čínský most má také čtyři věže, zatímco londýnský pouze dvě. Každá věž je 40 metrů vysoká a je zde výtah, který dostane návštěvníky na její vrchol.

Hallstatt – Huizhou

Tato hezká malá rakouská vesnice, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, byla poctěna identickou replikou všech budov a ulic, včetně kostela, a to v subtropické provincii Guandong. Rakušané nejdříve z tohoto projektu nadšeni nebyli, s výjimkou starosty obce Alexandera Scheutze, který dokonce v roce 2012 odcestoval na inaugurační ceremoniál této repliky. Ukázalo se, že starostův pohled na věc byl legitimní. Čínští turisté byli ohromeni kopií, načež vyjádřili touhu navštívit i rakouský originál.

Florentia Village – Tianjin

Tato vesnice v provincii Hebei byla navržena v italském stylu, s trochou Toskánska a trochou Benátek. Návštěvník zde nalezne luxusní italské obchody jako Gucci, Prada, Fendi, Armani a další. Inspirací stavby je italské město z 16. století, které svým návštěvníkům nabízí blízkou kopii toho, co by zažili na apeninském poloostrově. Autentičnosti přidává rovněž i gondoly plovoucí v městských kanálech, inspirovány slavnějším originálem v Benátkách.

Thames Town – Šanghaj

Co je více okouzlující s klasickými cihlovými budovami a hospodami? Třicet kilometrů od Šanghaje leží obytná oblast, která se může pyšnit viktoriánskými fasádami, červenými telefonními budkami či známými „corner shops", tedy v hrubém překladu rohovými obchody. Město je pojmenováno po slavné britské řece Temži a architektura je inspirována klasickým britským městským stylem. Postaveno bylo v roce 2006 a zabírá plochu pouze jednoho čtverečního kilometru, který je určen pro 10,000 obyvatel. Množí označují Thames Town za město duchů, neboť je zde pouze několik stálých obyvatel a většina lidí koupila zdejší nemovitosti pouze jako své „druhé domovy" na dovolené.

Lidový soud v Šanghaji Minhang

Lidový soud v Šanghaj Minhang byl postaven v roce 2001 a inspirace Bílým domem a budovou Kapitolu Spojených států amerických je naprosto zjevná. Bylo by zajímavé, co bylo přesně cílem čínské kopie. Při budování svých struktur byla Amerika inspirována římskou architekturou, a takový přeci jen mohl být i cíl na čínské barikádě, spíše než kopie amerického „originálu".

Zhang-Laffitte – Peking

Inspirován budovou Château de Maisons-Laffitte v Paříži, čínský miliardář Zhan Yuchen vytvořil kopii této barokní stavby na předměstí Pekingu, která slouží jako hotel pro návštěvníky hlavního města. Podnikatel však nebyl zcela spokojen s původním designem a rozhodl se jej proto vylepšit přidáním dalších dvou křídel a zahrady se sochami. Celkové náklady na výstavbu dosáhly 50 milionů dolarů a kromě funkce hotelu se zde nachází také lázně a muzeum vína.

Související články

Komentáře

Přidat komentář