10 NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍCH MUZEÍ NA SVĚTĚ

Nik Fes - Sep 17, 2018
0

Muzea již po staletí představují zdroj kulturního, historického a vědeckého obohacení a artefaktů. S rostoucími cestovními tendencemi popularita muzeí roste. Minulý rok přivítalo 20 nejnavštěvovanějších muzeí světa více než 107 milionů návštěvníků. Tato čísla představují růst 0.2 % ve srovnání s rokem 2016. V rámci toho vám Tourism-Review.com představuje 10 nejnavštěvovanějších muzeí na světě.

1. Louvre, Paříž – 8.1 milionů návštěvníků (+9.5 %)

Jedná se o jeden z největších muzeí umění na světě. Kdysi sloužilo jako hrad pro francouzské krále postavený Filipem Augustem v roce 1190. Jako muzeum bylo poprvé otevřeno pro návštěvníky 8. listopadu 1793. Louvre zaujímá prostor o rozloze přibližně 195 tisíc metrů čtverečních a má celkovou expoziční plochu o rozloze 60,600 metrů čtverečních. Výstava je rozdělena do sedmi velkých částí, od etruského až po islámské umění. Jsou zde přítomny obrazy nejvýznamnějších malířů, od Rubense, Rembrandta, Titiana až po Vermeera. Nejznámějším předmětem je však jednoznačně Mona Lisa namalovaná Leonardem Da Vincim. Dalšími důležitými artefakty jsou Chamurappiho zákoník nebo obraz Liberty Leading the People namalovaný Eugene Delacroixem.

2. Národní muzeum Číny v Pekingu – 8.063 milionů návštěvníků (+6.8 %)

Muzeum bylo dokončeno na počest 10. výročí založení Čínské lidové republiky. Národní muzeum Číny je jedním z největších a nejmodernějších muzeí na světě. Bylo slavnostně otevřeno 28. února 2003, ale znovu uzavřeno pro renovaci a přestavbu v roce 2007. Moderní Národní muzeum Číny, jak ho známe dnes, bylo znovuotevřeno. Má 48 výstavních sálů. Hlavními výstavami jsou starověká Čína a „Cesta k omlazení". První se týká čínské historie od Yuanmou Mana před 1,7 miliony lety až do konce dynastie Qing. Druhá zdůrazňuje význam komunistického rozvoje v zemi. Simuwu Ding z dynastie Shang je považován za jeden z nejvýznamnějších přítomných artefaktů (nejtěžší kus starověkého bronzového zboží na světě).

3. Národní letecké a kosmické muzeum, Washington, D.C. – 7 milionů návštěvníků (-7 %)

Založeno v roce 1946 pod názvem Národní letecké muzeum, Národní letecké a kosmické muzeum představuje centrum výzkumu historie a vědy letectví a kosmických cest a nejnavštěvovanější muzeum ve Spojených státech. Je v něm uloženo asi 60,000 artefaktů, z nichž téměř všechny jsou originály původních záložních plavidel. Muzeum je rozděleno do dvou částí – jedna budova je v Washingtonu DC a dráhu na mezinárodním letišti Washington Dulles (Udvar-Hazy Center). Mezi nejslavnější artefakty patří řídící modul Apollo 11, kapsle Friendship 7, letoun St. Louis nebo letadlo bratří Wrightových.

4. Metropolitní muzeum umění v New Yorku – 7 milionů návštěvníků (+4.5 %)

Všichni pravděpodobně slyšeli o Museum Mile v New Yorku mezi Fifth Avenue a 57th Street. Právě zde jsou přítomny nejlepší muzea Spojených států, z nichž největší je Metropolitní muzeum umění. V muzeu najdeme téměř vše od paleolitních artefaktů až po příklady pop art. Jsou zde rovněž sbírky afrického, oceánského nebo středověkého umění. Specialitou je také sál, který po sedm staletí shromažďuje oblečení, které nosí obyvatelé všech pěti kontinentů. K dispozici je také expozice umění a architektury, stejně jako hudební nástroje z různých zemí. Hlavní atrakcí je však americké umění.

5. Vatikánské muzeum v Římě – 6.4 milionů návštěvníků (+5.9 %)

Vatikánské muzeum je největším muzeem světa a je součástí komplexu muzeí založených papežem Juliem II. na počátku 16. století. Obsahuje 1400 sálů, 50,000 objektů a pokud se chcete podívat na všechny exponáty, musíte projít trasu delší než 7 kilometrů. Hlavní atrakcí je Sixtinská kaple. Struktura muzea je však velmi zvláštní, jelikož se můžete dostat k nejvzdálenějšímu bodu – Vatikánská Pinacoteca – pouze tím, že projdete kolem všech ostatních. Trasa začíná egyptským muzeem, po něm následuje slavné Belvedere a Rafaelovy malby. Poté následuje hřeb v podobě Sixtinské kaple, která je nazývána místní svatyní.

6. Šanghajské muzeum vědy a techniky – 6.4 milionů návštěvníků (+1.7 %)

Muzeum bylo otevřeno v prosinci 2001 a je jedním z vědeckých a vzdělávacích center Číny. Podporuje ideologický pokrok a moderní vědu pod tématem „Příroda, lidstvo a technologie." Má 14 hlavních stálých expozic a 4 vědecká kina. Některými pozoruhodnými výstavami jsou Spektrum života, Světlo moudrosti, Svět robotů nebo Vesmírná navigace. Je rozdělena na dvě křídla. Jedno zobrazuje přirozený život, různé živočišné druhy, zatímco druhé má interaktivní exponáty o robotice, vesmírným cestování apod.

7. Národní přírodovědné muzeum, Washington DC – 6 milionů návštěvníků (-15.5 %)

Národní přírodovědné muzeum je jedním z největších svého druhu po celém světě. Obsahuje více než 126 milionů artefakt, mezi nimiž jsou různé druhy rostlin, zvířat, fosilií, ale i meteority, lidské pozůstatky a mnohem více. Je také domovem asi 185 odborných vědců, což je největší seskupení věnujících se této problematice na světě. Hlavní budova má rozlohu asi 140 tisíc metrů čtverečních, z čehož 30,200 metrů čtverečních představuje výstavní plochu. Mezi nejoblíbenější atrakce patří krmení tarantulí v Hmyzím zoo nebo repliky obrovských velryb a různých dalších mořských živočichů v Sant Ocean Hall.

8. Britské Muzeum, Londýn – 5.9 milionů návštěvníků (-8 %)

Britské muzeum bylo založeno 7. června 1753 z iniciativy vlády. Dne 15. ledna 1759 bylo oficiálně otevřeno pro širokou veřejnost. Muzeum je také označováno jako muzeum odcizených mistrovských děl nebo muzeum všech civilizací. Do jisté míry jsou to názvy oprávněné. Koneckonců, poklady prezentované v muzeu nebyly získány nejčestnějšími způsoby. Například kámen Rosetta byl odebrán Napoleonové armádě v Egyptě. Mnoho dalších artefaktů bylo vzato s vládním povolením, jako sochařské vlysy Parthenonu nebo sochy mauzolea v Halicarnassu, stejně jako chrám Artemis v Efezu.

9. Tate Modern, Londýn – 5.6 milionů návštěvníků (-3.1 %)

Tate Moderne je národní galerií, které bylo otevřeno v roce 2000. Tato galerie drží sbírky britského a mezinárodního umění od roku 1900 až po nejmodernější obrazy. Je to jedno z největších muzeí moderního a současného umění na celém světě. Skládá se 8 částí s pojmenovanými motivy a předměty. Někdy jsou v turbínové hale také dočasné výstavy současných umělců Ti nejvýznamnější malíři, jejichž díla jsou přítomna, jsou Pablo Picasso, Matisse, Dali, Ernst. Má zde i místo také pop art Andyho Warhola.

10. Národní galerie umění, Washington DC – 5.2 milionů návštěvníků (+22.8 %)

Poslední na seznamu je Národní galerie umění v Washingtonu D.C. Muzem bylo založeno v roce 1937 americkým kongresem. Jádro sbírky zahrnuje díla od Paula Mellona, Samuela Henryho a dalších sběratelů v zemi. Muzeum sleduje vývoj západního umění od středověku až po současnost. Je zde rovněž přítomna jediná malba Leonarda Da Vinciho na americkém kontinentu. Sbírka galerie obsahuje více než 140 tisíc obrazů, kreseb, soch atp.

Související články

Komentáře

Přidat komentář