Turistika je pro Bali velmi důležité odvětví, protože každoročně zaplaví hotely a střediska na jihu zhruba 2,5 milionu návštěvníků. Velké množství turistů má ale i své temné stránky a pokud Bali nezačne rychle jednat a nenajde řešení na vzniklé problémy, může jeho pověst jako destinace trvale utrpět.
Ostrov trpí špatnou infrastrukturou a problémy s odpadem.
Nejkrásnější místa a památky Bali, za kterými sem turisté jezdí v první řadě, se topí pod nánosem odpadků, které po sobě zanechávají davy návštěvníků. Ochránce životního prostředí, Wayan Gendo Suardana, který bojuje za zachování přírodní krásy a původního ducha Bali, přezdil národní park trefně na "les smetí". Je jasné, že s tak velkým problémem s odpadem a znečištěním na ulicích v jižním regionu se Bali nedokáže samo vypořádat. Ostrov se dostal do začarovaného kruhu - čím víc se snaží podpořit cestovní ruch a růst zisků z tohoto odvětví, tím víc se situace zhoršuje a tím méně turistů sem kvůli znečištění zavítá.
Má tento ostrovní ráj nějakou šanci na záchranu?
Co se týče řešení problemů, střetávají se dva naprosto protichůdné názory: proti zastáncům expanze stojí příznivci izolace. Izolace se líbí ochráncům životního prostředí, protože by mohla pomoci zachovat zbytek ostrova nedotčený a vyřešilo by to problém nejvíce postižené oblasti. Pro zavedení tohoto opatření by ale bylo třeba, aby patřičné úřady již nyní přišly s nějakými realistickými návrhy, což se zatím neděje.
Příznivci expanze oceňují, že by pomohla rozložit tlak, kterému nyní čelí jen jih a ve výsledku tak tomuto regionu ulehčila. Ministerstvo cestovního ruchu už pracuje na plánech pro rozvoj dopravy, aby se turisté snáze dostali do celého ostrova. Také se počítá s výstavbou nových středisek, například Firmansyah Rahim, která mají vytvořit další turisticky oblíbená místa také na severu a na východě ostrova. To se samozřejmě neobejde bez nových letišť a zajištění vlakové dopravy. Tato opatření by mohla problémy na jihu opravdu vyřešit a navíc také přilákat další turisty. Na druhou stranu je tu však nebezpečí, že se problémy, které nyní sužují jih, rozšíří do celého ostrova a Bali tak přijde o svoji krásu a jedinečnost. Tyto negativní vize odrazují právě ochránce přírody, jako je Wayan Gendo Suardana.
Existuje nějaké jednoduché řešení, které by uspokojilo obě strany?
Diskuze odborníků na cestovní ruch s ochránci životního prostředí přinesla bohužel více otázek než odpovědí. Obě strany předložily pádné argumenty a najít správnou cestu je proto velmi těžké. Pozitivem na celé situaci je alespoň fakt, že veřejnost Bali ukázala, že si je problému vědoma a snaží se ho řešit. Jestli tyto snahy přinesou řešení, nebo naopak situaci ještě zhorší, ukáže až čas.
Tak Indonézie je dostatečně velká, nejen Bali je živá :) Teď tam jsou tyto problémy už vyřešeny, protože místní pochopili, že to takhle dlouho trvat nemůže a brzy přijdou o turisty a výdělek, žádná katastrofa se nekonala, ba naopak. :)