Uganda, která se dřív zmítala krvavou občanskou válkou, dnes patří k nejpřednějším africkým turistickým destinacím. Zdá se, že turisté z celého světa mají Ugandu nejradši z celé Afriky.
Keňský tajemník pro cestovní ruch, Dr. Nelson Githinji, nedávno uvedl, že ugandský cestovní ruch porostl v roce 2011 o 25 % a Uganda se tak dostala před ostatní africké země. Například Jihoafrická republika dosáhla jen 21% růstu, a to v roce 2010 hostila Mistrovství světa ve fotbale.
Podle Githinjiho je jednou z hlavních příčin působivého ugandského úspěchu rostoucí stabilita a záruka bezpečnosti pro turisty.
Mezi lety 1981-1986 zuřila v Ugandě občanská válka, která si vyžádala přes 100 000 lidských životů. Armáda božího odporu, která má základnu v Jižním Súdánu, operuje na severu země ještě dnes. Větší část Ugandy však v posledních 20 letech zažívá relativní mír a politickou stabilitu, hlavně na jihu.
Githinji také dodává, že Uganda nabízí turistům opravdu hodně. Mezi nejnavštěvovanější místa patří NP Murchisonovy vodopády, NP královny Alžběty a NP Bwindi, kde žiji světově proslulé gorily horské.
Celkem zavítá do ugandských národních parků na 200 000 návštěvníků ročně. Země se nachází v oblasti Afrických velkých jezer, takže cestovní ruch se logicky soustředí na přírodní bohatství.
Národní park Murchisonovy vodopády je se svými 4 000 kilometry čtverečními vůbec největší v celé zemi. Další známé parky jsou například NP Lake Mburo nebo Kibaale.
Návštěvníci se mohou také projet na člunu po Nilu nebo některém z mnoha jezer. Díky zasněženým vrcholkům jako jsou Margherita, Gahinga, Sabyinyo, Muhavura, Elgon nebo pohoří Ruwenzori patří k oblíbeným aktivitám taky horská turistika a horolezectví.
Turisté, kteří se do Ugandy nejčastěji dostanou přes sousední Keňu, jsou velmi významní pro ugandskou ekonomiku. Příjmy z cestovního ruchu zde představují zhruba 5 % HDP.